Najważniejsze zasady dokarmiania ptaków zimą

Zasada najważniejsza, jeśli nie jesteś pewien czy ją spełnisz, w żadnym przypadku nie zabieraj się za dokarmianie – regularność! “Karmnik nie będzie głównym źródłem pożywienia dla odwiedzających go gatunków, jednak po długiej zimowej nocy mają one bardzo skromne zapasy energii, które muszą jak najszybciej uzupełnić. Przyzwyczajając je do karmy sprawiamy, że właśnie u nas będą chciały to zrobić. Jeśli przylecą i nic nie zastaną, mogą nie mieć już sił na dalsze poszukiwania. ” (ornitolog Antoni Marczewski – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków).

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Po pierwszych opadach śniegu skutkujących utrzymującą się pokrywą śnieżną. W razie ocieplenia zmniejszamy porcje, zwiększając przy ponownych mrozach i opadach śniegu.

Kiedy skończyć dokarmianie ptaków?

Pierwsza połowa marca stopniowo i powoli zmniejszając ilość wykładanego pokarmu.

Jak dokarmiać ptaki?

Sypki pokarm umieszczamy w różnego rodzaju karmnikach, kule zimowe wieszamy na drzewach lub w karmnikach, słoninę wieszamy na drzewach lub w karmnikach.

Gdzie umieścić karmnik dla ptaków?

Pamiętaj, że stołujące się ptaki są świetnym kąskiem dla drapieżników: kotów i innych ptaków drapieżnych. Dlatego karmnik umieść tak, by zapewnić ptakom bezpieczeństwo. Sąsiedztwo krzewów może być miejscem ucieczki przed nadlatującym krogulcem. Karmnik przy oknie – istnieje niebezpieczeństwo, że przestraszony ptak chcąc szybko uciec, w popłochu może uderzyć w szybę i zginąć na miejscu.

Czym dokarmiać ptaki?

Karm ptaki odpowiednią karmą, która je zasili a nie zaszkodzi, karmą jak najbardziej zbliżoną do ich naturalnego pożywienia, a więc uwzględniającą wymagania i przystosowania poszczególnych gatunków.
NIE DLA PTAKÓW są resztki z obiadu, zepsute jedzenie, solone, przyprawione czy wędzone kawałki słoniny.

Coraz popularniejsze są dostępne na rynku gotowe mieszanki nasion i ziaren oraz różnego rodzaju kule zimowe, dzwonki tłuszczowe i inne karmy dla dzikich ptaków zimujących.

Zobacz oferowane przez nas karmy dla ptaków

 

Słonina smakuje sikorom, kowalikom czy dzięciołom (wieszamy ją w cieniu i wymieniamy co 2 tygodnie).

Słonecznik – niemal wszystkie gatunki sikor (przede wszystkim bogatka i modraszka), wróble, mazurki, dzwońce, grubodzioby oraz inne.

Owoce np. jabłka całe lub krojone przyciągną kosy i kwiczoły.

Krogulec zwyczajny

Krogulec poluje na ptaki stołujące się w przydomowych karmnikach. Nagania je na szyby by je ogłuszyć i łatwiej złapać.

Nasiona roślin – mazurki, trznadle, makolągwy, a także przylatujące z Północy rzepołuchy, górniczki czy śnieguły. 

Chleb zawiera bardzo mało substancji odżywczych i bardziej zapycha niż istotnie pomaga spożywającym go zwierzętom.

Woda podczas mrozów jest rarytasem, a ptaki nie jedzą śniegu. Zimą warto przy karmniku zamontować też poidełko, a nawet niewielką kuwetę z wodą czy talerz, np. rano wystawić talerz z ciepłą wodą. Będą się w niej kąpać, a przede wszystkim pić. 

Higiena karmnika: koniecznie regularnie czyść karmnik z zalegającego pokarmu oraz odchodów, by zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

Zobacz oferowane przez nas karmniki dla ptaków

 

Prawda jednak jest taka, że gdy temperatura nie spada poniżej zera i pokrywa śnieżna nie jest szczególnie gruba, ptaki sobie poradzą. 

Ogród dla ptaków

Już podczas urządzania ogrodu możesz pomyśleć o ptakach sadząc cenne dla nich rośliny takie jak: jarzębina, głóg, śnieguliczka czy rokitnik. Różne odmiany jabłoni i dzikiej róży przyciągają drozdy – kosy, kwiczoły, niekiedy droździki. Żywopłoty i gęste krzewy, niezależnie od ich przynależności gatunkowej, stanowią ważne miejsce gromadzenia się zimowych stad wróbli i mazurków, które tu chronią się m.in. w razie ataku krogulca. Każdego roku, wiosną posiej słonecznik. Dojrzeje w sam raz na przylot sikorek.

Jak dokarmiać ptaki wodne?

“Dokarmianie łabędzi jesienią, kiedy powinny odbywać migrację, jest wielkim błędem – przyzwyczajają się do pomocy dostarczanej przez ludzi, a gdy się ona kończy (bo np. przyszły mrozy i ludzie mniej chętnie chodzą na spacer do parku) ptaki są pozostawione same sobie i nie mają siły przemieścić się na tereny, gdzie łatwiej o zdobycie naturalnego pożywienia. Dlatego też dokarmianie ptaków wodnych powinniśmy ograniczyć do okresu silnych mrozów i dostarczać pożywienie dostosowane do potrzeb łabędzi i kaczek – głównie gotowane warzywa, nasiona zbóż oraz płatki owsiane. Ważne jest, by nie miały możliwości wyboru między takim pokarmem a chlebem,  ponieważ wybiorą go jako łatwiejszy w połykaniu (ornitolog Antoni Marczewski)” Jeśli mimo braku dokarmiania, po połowie grudnia gdzieś przebywają łabędzie, a dodatkowo panują ujemne temperatury, są to prawdopodobnie osobniki słabe, które z jakiś przyczyn nie mogły odlecieć. Takim ptakom można pomóc przetrwać zimę poprzez dokarmianie.

Powyższy artykuł napisano na podstawie artykułów:
Dokarmianie ptaków. Czy dokarmiać ptaki zimą?
Mądre dokarmianie ptaków zimą
Ptaki pozostały na zimę w Polsce. Dokarmiajmy ptaki zimą z głową!