Żywokost lekarski żywokost lekarski

kup suszone ziele

 

kup suszony korzeń

 

kup zMIELONY suszony korzeń

 

Gnojówka z tego ziela uznawana jest za najsilniej działającą i pobudzającą wzrost roślin. Przyspiesza rozkład kompostu.

Zbiór: w maju i czerwcu, na początku kwitnienia całe rośliny wraz z korzeniami. Zamiast 1 kg świeżego można użyć 200g ziela suszonego.

PROBLEMrodzaj preparatu (rozcieńczenie)STOSOWANIE
mszycegnojówka (1:5)opryskiwać rośliny zapobiegawczo i przy porażeniu
pobudzenie roślin do wzrostugnojówka (1:10)podlewać glebę i rośliny w okresie wegetacji
pobudzenie roślin do wzrostugnojówka (1:20)opryskiwać rośliny w okresie wegetacji
niedobór potasuwyciąg nierozcieńczonyopryskiwać rośliny i glebę w okresie wegetacji
niedobór potasuwywar nierozcieńczonypodlewać glebę w okresie wegetacji
mszyce, miodówki, szkodniki kapustnychwywar (1:4 )opryskiwać rośliny w czasie pojawienia się szkodników

Korzeń żywokostu z powodzeniem stosowany jest na problemy ze stawami i kośćmi (przeciążenia, skręcenia, zapalenia kości, reumatyzm, guzki dnowe, zapalenie okostnej, bóle karku itp). 

Z suszonych korzeni można przyrządzić papkę do okładów chorych, bolących miejsc. W tym celu korzeń mielimy w młynku do kawy lub maku. Pył szybko mieszamy w misce z bardzo gorącą wodą i kilkoma kroplami oleju jadalnego tworząc papkę. Nałożyć ją na lnianą ściereczkę (gazę, celulozową ściereczkę itp.), ciepłą przyłożyć na chore miejsce i obwiązać (przepis Marii Treben).

Praktyczne uwagi:
Suchy korzeń jest bardzo twardy i czasami łatwiej jest najpierw rozdrobnić go w blenderze a dopiero potem zmielić na pył w młynku. W trakcie mielenia warto zabezpieczyć słuch przed hałasem (zatyczki) oraz płuca przed pyłem (maseczka). Dobrze jest przeznaczyć 1 młynek do kawy tylko do mielenia korzenia, ponieważ ciężko jest go dokładnie wyczyścić i kawa „po korzeniu” ma posmak żywokostu.

Pył pęcznieje po połączeniu z gorącą wodą, dlatego na pierwszy raz nabierz mniej pyłu niż potrzebujesz papki, by dobrać odpowiednie ilości na kolejne stosowanie. Papka ma wygląd ciągnącej się ciemnej mazi (jakby karmelowy kisiel) i bardzo dobrze przylega do materiału na okład. Okład może brudzić odzież.

podstawowe informacje o robieniu preparatów roślinnych

Zobacz inne oferowane przez nas zioła suszone

Na stronie obowiązuje zakaz kopiowania całości lub fragmentów tekstu i obrazów bez zgody autora. Zakaz ustalono zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.