kup

Boraks to sól sodowa słabego kwasu borowego, która w roztworze wykazuje działanie zasadowe. Inne nazwy to: borax, uwodniony sodowy (lub disodowy) tetraboran, boran sodu, czteroboran sodu dziesięciowodny, Na2B4O7*10H2O. 

Boraks z powodzeniem może być stosowany jako ekologiczny, uniwersalny środek czyszczący.

Sposoby wykorzystania boraksu:

Środek do czyszczenia w łazience i kuchni: zrobić pastę z boraksu i wody, którą nałożyć na brudne powierzchnie, odczekać 20 min. i zetrzeć.

Odplamiacz z boraksu: dodać 1 łyżkę stołową do 3–4 litrów wody, wymieszać i namoczyć zaplamioną rzecz na pół godziny, a następnie uprać, dodając 1/2 szklanki boraksu do prania.

Udrażnianie rur: wsypać 1/2 szklanki boraksu do rury i zalać 2 szklankami gorącej wody. Po 1 godzinie spłukać ciepłą wodą.

Pranie dywanów i tapicerek: zmieszać boraks z wodą do uzyskania gęstej, sypkiej papki i nałożyć ją na dywan wcierając za pomocą twardej szczotki. Pozostawić na kilka godzin (np. na noc), a następnie odkurzyć.

Czyszczenie srebra, złota i stali nierdzewnej: zrobić papkę ze szklanki boraksu i soku z cytryny, nanieść ją pocierając na czyszczony przedmiot, odłożyć na 30 min. i spłukać.

Do wybielania: dodać 1/2 szklanki boraksu do białego prania (do pojemnika na proszek lub bezpośrednio do bębna pralki). Boraks dodatkowo zmiękcza wodę.

Eliminowanie zapachu z kuwety: na dno wyczyszczonej kuwety wysypać sporą ilość boraksu, po czym zasypać ją żwirkiem.

Boraks na insekty (mrówki, pluskwy, karaluchy) – działanie mechaniczne: w 1/2 litrze wody wymieszać 1 łyżkę boraksu i 1 łyżkę cukru, roztworem opryskiwać miejsca występowania szkodników w domu i ogrodzie.