Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu o wzorze NaHCO3, świetnie sprawdza się w domu i ogrodzie. Produkt występuję w formie proszku, ale można z niego zrobić również pastę lub roztwór, ponieważ rozpuszcza się w temperaturze ok 20°C.
Sposoby wykorzystania sody oczyszczonej:
W DOMU
Usuwanie zaschniętego tłuszczu i spalenizny z garnków:
1) zalać brudną powierzchnię wodą, dodać 2 łyżki sody i płyn do naczyń, zostawić na 15 minut, następnie wyszorować.
2) zagotować w garnku wodę z kilkoma łyżkami sody i łyżką octu, odstawić na 20 minut, następnie umyć garnek.
Mycie butelek po oleju i occie: wysypać sodę na dno butelki, potrząsnąć kilka razy i zostawić do wyschnięcia. Następnie wypłukać butelkę.
Usuwanie zapachu z lodówki i zmywarki: rozpuścić łyżkę sody w miseczce z wodą i wstawić do lodówki na kilka godzin lub wstawić do zmywarki i wyjąć przed uruchomieniem – soda pochłonie nieprzyjemny zapach brudnych naczyń.
Usuwanie zapachów z pojemników do żywności: pojemnik napełnić wrzącą wodą, wsypać łyżkę sody, dolać łyżkę octu i kilka kropli detergentu, po czym zostawić na około pięć minut. Następnie dokładnie wypłukać.
Czyszczenie mikrofalówki: nasypać trochę sody na wilgotną gąbkę, umyć środek mikrofalówki i wytrzeć do sucha. Mikrofalówka będzie nie tylko czysta, ale pozbawiona nieprzyjemnego chemicznego zapachu.
Usuwanie przypaleń w piekarniku: wysypać sodę na dno piekarnika lub blachy, po czym spryskać delikatnie wodą i zostawić na noc. Rano przetrzeć wilgotną gąbką.
Płyn do mycia naczyń: dodać 1/2 łyżeczki sody do 500 ml wody i wymieszać. Taki płyn najlepiej przelać do butelki ze spryskiwaczem. Jeśli jego działanie będzie zbyt słabe, należy dosypać więcej sody.
Czyszczenie drewnianej deski do krojenia: posypać mokrą deskę sodą i zostawić na 10 min, następnie spłukać.
Płyn do mycia podłóg: wsypać 1/2 szklanki sody do wiadra/miski z ciepłą wodą i umyć podłogę.
Czyszczenie fug: zmieszać sodę z letnią wodą w proporcji 3: 1, następnie wyszorować szczoteczką i zmyć wodą.
Usuwanie brzydkiego zapachu z dywanów: posypać dywan lub wykładzinę dużą ilością sody i pozostawić na kilka godzin. Następnie zebrać sodę odkurzaczem lub dokładnie wytrzepać.
Czyszczenie srebra: nasypać sodę na wilgotną ściereczkę lub szczotkę i pocierać do usunięcia osadów.
Czyszczenie srebrnej biżuterii: wymieszać sodę z odrobiną delikatnego środka myjącego np. szamponu czy płynu do mycia naczyń i nałożyć pastę na srebro. Następnie szmatką lub szczoteczką do sztucznych pereł pocierać, aż zabrudzenie zniknie.
Odrdzewianie: zardzewiałe miejsca posypać sodą, a następnie polać octem, następnie wyszorować kiedy mieszanka przestanie się pienić.
Płyn do płukania tkanin: aby zmiękczyć tkaniny zamiast płynu wystarczy wsypać do pralki pół szklanki sody.
Do wybielania: dodać 3 łyżki sody do białego prania (do pojemnika na proszek lub bezpośrednio do bębna pralki).
Usuwanie brzydkiego zapachu z obuwia: wsypać sodę do wnętrza butów na całą noc a rano po prostu ją wysypać i wyczyścić buty.
Usuwanie brzydkiego zapachu z kanalizacji: wsypać do rury ściekowej 1/2 szklanki sody i szybko zalać dużą ilością ciepłej wody.
Czyszczenie kafelków: należy posypać kafelki sodą i wyszorować szorstką gąbką, w przypadku ścian sodę sypać na gąbkę.
Czyszczenie kabiny prysznicowej: najpierw należy spryskać drzwi octem, po kilku minutach wyszorować gąbką z sodą, następnie obficie spłukać wodą.
Czyszczenie sedesu: aby go wyczyścić z zacieków i osadu, należy zasypać muszlę sodą i wyszorować szczotką.
Usuwanie kamienia ze słuchawki prysznicowej: do plastikowej torebki wsypać 1/4 szklanki sody i wlać szklankę octu, po czym do środka włożyć słuchawkę a torebkę zawiązać. Po godzinie wyjąć słuchawkę i opłukać.
Usuwanie śladów kleju po naklejkach: zrobić papkę z równych ilości sody i oleju i nanieść ją na zabrudzoną powierzchnię. Po godzinie klej powinien łatwo odchodzić.
Eliminowanie brzydkich zapachów podczas gotowania brokułów czy kalafiora: wsypać troszkę sody do gotującej się potrawy (soda dodatkowo pozwoli zachować śnieżnobiały kolor kalafiora).
Soda w wazonie z kwiatami: wsypać 1/2 łyżeczki sody do średniej wielkości wazonu na kwiaty, dzięki czemu kwiaty postoją dłużej.
SODA JAKO KOSMETYK
Na pocenie się stóp: moczyć stopy w misce z ciepłą wodą i 1 – 2 łyżkami sody.
Odświeżacz oddechu – wymieszać 1 łyżeczkę sody w 1 szklance wody i płukać roztworem jamę ustną.
Dezodorant: wymieszać 1/4 szklanki sody oczyszczonej z 10 kroplami ulubionego olejku i tak otrzymany proszek rozetrzeć na palcach i wetrzeć delikatnie w miejsca pod pachami.
Peeling do ciała: 3 łyżeczki sody wymieszać z płaską łyżką ciepłej wody. Tak przygotowaną papkę wcierać w skórę.
Do kąpieli: do samej wody w wannie, dodać 4 łyżki sody i pozostać w wannie na około 10 minut. Taka kąpiel łagodzi podrażnienia i wysypkę alergiczną.
ZWIERZĘTA DOMOWE
Eliminowanie zapachu z kuwety: na dno wyczyszczonej kuwety wysypać sporą ilość sody, po czym zasypać ją żwirkiem.
Usuwanie zapachu z posłania psa lub kota: posypać sodą posłanie i po 15 minutach odkurzyć.
Czyszczenie psiej sierści: posypać sierść niewielką ilością sody i wyszczotkować, po czym wytrzeć ręcznikiem.
Kąpanie psa: do kąpieli wsypać dwie łyżki sody i w takiej mieszance wykąpać pupila.
W OGRODZIE
Dawniej gospodarze stosowali sodę i w domu i ogrodzie na różne problemy.
Rośliny, na których zauważyli mączniaka czy plamistość liści dokładnie opryskiwali wodą z sodą i ewentualnie dodatkiem szarego mydła (1/2 łyżki sody na 1 litr wody).
Rośliny, na których zauważyli szkodniki takie jak np. mszyce, przędziorki, mączliki dokładnie opryskiwali wodą z sodą i ewentualnie dodatkiem szarego mydła (1 łyżka sody na 1 litr wody).
Rośliny, na których zauważyli gąsienice (drzewa, kapusta) dokładnie opryskiwali wodą z sodą i ewentualnie dodatkiem szarego mydła (1/2 łyżki sody na 1 litr wody).
Sadząc warzywa (np. ziemniaki) wsypywali w każdy dołek pół łyżeczki sody. Zauważono, że po dwóch latach stosowania sody, ziemniaki wyrastają bez żadnego uszkodzenia.
Robili bariery z sody, by mrówki nie przechodziły tam gdzie gospodarze nie chcieli. Powtarzali po każdym deszczu i większej rosie.
Posypywali sodą na ślimaki nagie.
Czyszczenie donic: czyścić roztworem lub papką z sody. Można również posypać sodą wnętrze donicy przed zasypaniem ziemią.