mączniak prawdziwy - winorośl   mączniak prawdziwy - dąb

Produkty gotowe:

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy to groźne i powszechne choroby roślin atakujące wiele gatunków roślin ozdobnych i uprawnych. Pojawiają się od połowy lata.

Mączniak prawdziwy atakuje różne części roślin: liście, łodygi, pąki, kwiaty i owoce. Pierwsze objawy na roślinie to lekki białawy nalot, który szybko się rozprzestrzenia. Z czasem cała roślina pokryta jest białym mączystym nalotem. Liście zaczynają się zwijać, a od spodu zmieniają kolor na brunatny. Rośliny są osłabione, a w skrajnych przypadkach zamierają. Choroba często występuje na różach, winorośli, roślinach owocowych (jabłonie, grusze, maliny, porzeczki), drzewach (dąb, klon).

Mączniak rzekomy atakuje jedynie liście. Na górnej stronie blaszki liściowej widoczne są plamy (mogą być okrągławe lub nieregularne). Plamy są przeźroczyste, żółtawe, brązowawe lub czerwonawe. W miejscu plam na spodzie liścia pojawia się biały mączysty nalot. Choroba często występuje na winorośli, różach, cebuli, roślinach dyniowatych (dynia, ogórek).

Na obie choroby dostępnych jest wiele sprawdzonych naturalnych produktów i pocieszające jest to, że skuteczne są w walce z obiema odmianami jednocześnie. Nie musimy więc zastanawiać się z jaką chorobą przyszło nam walczyć i szukać środka na każdą z nich z osobna.

 

Sposoby domowe

1) Opryski z wyciągu z pokrzyw działają na mszyce, przędziorki, szarą pleśń i mączniaka. Kilogram ziela posiekać, zalać zimną wodą i pozostawić na całą dobę. Preparat wykorzystać od razu.

2) Wywar z wrotyczu (patrz: wrotycz).

Opis chorób na podstawie artykułu autorstwa Pawła Romanowskiego (www.wymarzonyogrod.pl)

Zdjęcia mączniaka prawdziwego na google.pl