Opis wg wikipedi: „Sucha wierzchołkowa zgnilizna owoców pomidora (ang. blossom-end rot (BER)) – nieinfekcyjna choroba roślinna wywoływana lokalnym niedoborem wapnia w owocach pomidora. Przyczyną niedoboru może być ograniczona ilość jonów Ca2+ w glebie, jednak zwykle za powstanie niedoboru odpowiadają czynniki środowiska utrudniające pobieranie i dystrybucję jonów takie jak susza, zasolenie gleby, wysoka wilgotność powietrza oraz niewłaściwa temperatura lub nasłonecznienie.

Magnez, potas, jony amonowe, obecne w glebie oraz czynniki środowiskowe powodują nieprawidłowy rozwój ksylemu co jest bezpośrednią przyczyną lokalnego niedoboru Ca2+.

Objawy: na owocach pomidora przez cały okres wegetacji pojawiają się nekrotyczne zmiany, które biorą swój początek na wierzchołkach owoców, bardzo szybko się powiększają obejmując coraz większą powierzchnię. W miejscu plamy tkanka się zapada. Widoczna jest wyraźna różnica między chorą i zdrową tkanką. Nekrotyczne zmiany są prawdopodobnie wynikiem śmierci komórek i wycieku ich zawartości do przestrzeni międzykomórkowej.” 

Można sobie z nią poradzić nawet w środku sezonu stosując odpowiednie nawozy. Najlepsze do tego będą nawozy zawierające sam wapń jak np. MC Calcium czy Calio lub te na bazie kwasów huminowych jak np. Liqhumus oraz nawóz na bazie kwasów humusowych Eko-użyźniacz. Dla lepszego przyswojenia polecamy nawożenie dolistne. Dobrze by było połączyć nawóz wapniowy lub ten na bazie kwasów huminowych z Eko-użyźniaczem stosując je naprzemiennie (co 3 dni), co 7 dni każdy. Opryskiwać rośliny tak by były całe zlane, dzięki czemu to co skapie nawiezie dodatkowo ziemię. Proponowane nawozy posiadają aminokwasy i jony wapnia, z kolei Eko-Użyźniacz jako nawóz na bazie wermikompostu dodatkowo zadba o prawidłową mikroflorę, która dodatkowo wspomoże przyswajanie pierwiastków z ziemi.

Tak właśnie udało nam się uratować pomidory Pana Marcina z Warszawy. Na początku sierpnia, Pan Marcin zastosował Rokohumin z Eko-użyźniaczem i 30 sierpnia powiadomił nas o efektach: „Problem suchej wierzchołkowej zgnilizny pomidorów praktycznie całkowicie ustał (bardzo rzadko zdarzają się już tylko pojedyńcze przypadki) chwilę po tym jak zastosowałem zakupione preparaty. „