Do najczęściej spotykanych gatunków w ogrodach należą:

Nornik polnyKarczownik ziemnowodnyMysz zaroślowa

Produkty gotowe:

odstraszacz_zwierzyny spray_kuny  Kostki HIMALPułapka na myszy Pulapka na szczury

Są to niewielkie ssaki, których kopczyki (jeśli takowe tworzą) są bardziej płaskie od kretowisk. W niektórych okolicach mogą stać się prawdziwą plagą, wyrządzając szczególne szkody w sadach oraz ogrodach obgryzając korzenie i bulwy warzyw i kwiatów. Czasem przenoszą zarazki chorób ludzi i zwierząt.

Zapobiegać im można poprzez:

– kontrolowanie ściółki, która nie powinna być zbyt gruba,

– nie dopuszczanie do zarośnięcia trawą wokół pni młodych drzew (przez ok. 5 lat od posadzenia),

–  pozbycie się stert skoszonej trawy i ściółki,

– postawienie w ogrodzie wysokich tyczek z poprzeczną belką, co stworzy drapieżnym ptakom dogodne miejsce do obserwacji.

Do naturalnych wrogów gryzoni zaliczamy drapieżne ptaki (puszczyk, sowa płomykówka, myszołów zwyczajny), łasice, tchórze oraz większość kotów domowych.

odstraszacz_zwierzynySposobem na zniechęcanie gryzoni, oprócz dostępnych odstraszaczy zapachowych, jest sadzenie w zagrożonych miejscach lub wokół ogrodu roślin takich jak np. korona cesarska, czosnek, rumianek, mięta, inkarwilla, wilczomlecz, nostrzyk, gorczyca, ułudka, czarna porzeczka, narcyzy (ich zapach odstrasza gryzonie). Do wydrążonych chodników możemy wkładać gałązki tui, liście orzecha włoskiego, ząbki czosnku lub głowy ryb. Chodniki możemy zalewać gnojówką z liści bzu czarnego. Korę drzew możemy chronić owijając ich pnie gałązkami jałowca i świerka. Nornikowate nie znoszą hałasu, możemy więc wkopywać w ziemię puste butelki, w których będzie gwizdał wiatr. Skuteczniejszy hałas wytworzymy uderzając grubym metalowym prętem w miejscach uszkodzonych przez gryzonie lub uderzając młotkiem kilkakrotnie w ciągu dnia we wbity w ziemię metalowy przedmiot.  Jeżeli mamy dostęp do obciętych ludzkich włosów, możemy nimi wykładać chodniki lub zakopywać w ziemi dookoła zagrożonych roślin. Taki materiał dodatkowo wzbogaca glebę w składniki pokarmowe. Odstraszający zapach ma również parafina.

Innym sposobem na ochronę jest zwabienie gryzoni w inne miejsce. Do tego możemy użyć topinamburu, rośliny, która wabiąc do siebie zwierzęta oszczędza przed nimi pozostałe zagony.

pulapka-myszyKolejnym, radykalnym sposobem na pozbycie się szkodników jest zastawianie mechanicznych pułapek. Szczególnie przydatne są w pomieszczeniach i ich okolicach, ponieważ gryzonie szukają w nich schronienia przed zimnem oraz oczywiście pożywienia.  Podczas ich zakładania używajmy rękawic lub natrzyjmy ręce ziemią, aby zwierzęta nie wyczuły naszego zapachu. Łatwo złapać gryzonie wkopując w ziemię metalowe leje o średnicy około 30 cm, posmarowane wewnątrz olejem jadalnym. Przynęty zawierające pochodne kumaryny powodują śmierć gryzoni, nie zagrażając bezpośrednio innym zwierzętom, jednak stosując je powinniśmy starannie stosować się do wytycznych instrukcji. W ogrodach biologicznych niedopuszczalne jest trucie gryzoni gazami spalinowymi lub olejem mineralnym – zanieczyszczenie środowiska jest w takim przypadku zbyt duże. Na rynku dostępne są również pułapki lepowe na myszy i szczury tzw. glue trap. Nie jesteśmy ich zwolennikami, ponieważ jest to bardzo niehumanitarny sposób zabijania. Złapane gryzonie zdychają z głodu, co trwa od paru godzin do paru dni. Dodatkowo, jeśli pułapki te wystawione są na zewnątrz i bez osłony, to łapią się w nie wszystkie małe zwierzęta (koty, ptaki, żaby, jaszczurki itp). Z ww. względów, pułapki takie zostały już zakazane w niektórych Stanach Stanów Zjednoczonych. Dostępne środki ochrony stosujmy wspólnie z sąsiadami, aby zwierzęta nie wędrowały z działki na działkę. Środek uniwersalny na te mądre ssaki niestety nie istnieje, najlepsze wyniki daje łączenie paru sposobów. 

kotJedną z najskuteczniejszych „pułapek” na gryzonie jest kot domowy. Jednakże i on nie jest wolny od wad, ponieważ równie świetnie radzi sobie z polowaniem na ptaki czy jaszczurki. Jeśli kot jest jednocześnie pupilem domowym, któremu nie odmawiamy pieszczot, pamiętajmy by regularnie go odrobaczać.