mszyceSzkodliwe gatunki mszyc są bardzo liczne i różnorodne. Bezskrzydłe samice od wiosny do lata wydają potomstwo bez zapłodnienia. Wiosną uskrzydlone samice mogą przenieść się na bardzo dużą odległość. Jesienią w trakcie krótkiego okresu pojawiają się samce dokonujące zapłodnienia, samice składają jaja w szparach kory i w bylinach, a wiosną następnego roku wylęgają się z nich larwy. Mszyce żywią się sokiem roślinnym, przez co pozbawiają roślinę składników pokarmowych i zakłócają jej gospodarkę wodną. Ich słodkawe wydzieliny (spadź) są pokarmem dla mrówek ale stanowią także podłoże dla rozwoju grzybów sadzaków, które pokrywają liście czarnym nalotem. Ponadto mszyce bywają nosicielami wirusów roślinnych!

Preparaty gotowe:

mszyce na różyZapobieganie inwazji mszyc polega głównie na zdrowym, zrównoważonym odżywianiu roślin i zapewnieniu im dobrych warunków życiowych poprzez dobranie odpowiedniego stanowiska. Na inwazję szkodników szczególnie narażone są rośliny przenawożone azotem o wybujałych pędach i słabych tkankach oraz rośliny niedożywione. Warto jest stosować produkty wzmacniające ściany komórkowe i odporność roślin (Beta-chikol, algi, gnojówki roślinne), ponieważ silne rośliny stają się nieatrakcyjne dla szkodników.

Mszyce odstrasza: Anyż   Czosnek   Kolendra   Mięta   Szczypiorek   Wrotycz   Aksamitki   Lawenda   Majeranek   Tymianek

 Naturalni wrogowie:

biedronki (mszyce zjadane są przez osobniki dorosłe jak i larwy biedronek)

bzygi (jak wyżej) przywabiane są przez aksamitki, nasturcje, mak, powój trójbarwny

złotooki

skorki (aby je zwabić można powiesić na krzewach/ drzewach odwróconą do góry dnem i wypchaną słomą doniczkę)

Ruta – warto posiać wokół atakowanych drzew rutę, kt. produkuje gorzką substancję przedostającą się do gleby a z niej wraz z wodą pobierana jest przez drzewo. Dzięki temu soki zmieniają smak i stają się nieatrakcyjne dla mszyc.

Nasturcja – warto ją posadzić w pobliżu atakowanych roślin, mszyce chętnie na niej żerują. Gdy znajdzie się na niej dużo mszyc wystarczy wykopać krzak i go spalić.

Bylica piołun Artemisia absinthium z kolei przywabia biedronki i inne mszycożerne owady.

Domowe preparaty:

1) Opryskiwać mieszanką (1/2 szkl. octu w 1 l. wody)

2) Opryski z wywaru z aksamitek działają na mszyce oraz choroby grzybowe. Kilogram suszu zalać wrzącą wodą, tak by go przykryć. Podgrzać na małym ogniu ale nie zagotować. Przecedzić i gdy wystygnie rozcieńczyć w 10 l. wody. Bezpośrednio przed użyciem dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń.

3) Opryski z wyciągu z pokrzyw działają na mszyce, przędziorki, szarą pleśń i mączniaka. Kilogram ziela posiekać, zalać zimną wodą i pozostawić na całą dobę. Preparat wykorzystać od razu.

4) Opryski z wywaru z rumianku działają na przędziorki, mszyce oraz gąsienice. 300 gr. suszonych kwiatów zalać wrzącą wodą, tak by je przykryć. Podgrzać na małym ogniu ale nie zagotować. Przecedzić i gdy wystygnie rozcieńczyć w 10 l. wody. Bezpośrednio przed użyciem dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń.

5) Opryski z wywaru z tytoniu działają na mączliki i mszyce. 12 papierosów zalać wrzącą wodą, tak by je przykryć. Podgrzać na małym ogniu ale nie zagotować. Przecedzić i gdy wystygnie rozcieńczyć w 10 l. wody. Bezpośrednio przed użyciem dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń.

6) Opryskiwać wodą z cukrem (1/2 łyżki cukru/ 1 l. wody) – przywabi to biedronki.

7) Opryskiwać wywarem ze skrzypu polnego (100 g suszonego ziela/ 5 l. wody zagotowujemy i odstawiamy na całą dobę). Przed użyciem rozcieńczamy w stos. 1:5.

8) Oprysk z szarego mydła (30 dag na 10 l wody)

9) 1 łyżeczka sody + 1/3 szkl. oleju, wymieszać. Do szkl. wody wlać 2 łyżeczki mikstury i spryskać rośliny.

10) Opryski z roztworu z 2 łyżek sody rozpuszczonych w 4 l wody

11) Rozgnieść 2 główki czosnku, zalać 1 l letniej wody, po 2 godzinach przecedzić i dodać 3 l wody. Opryskiwać od razu.

12) Opryski coca colą.

13) Gnojówka i/lub wywar z żywokostu (patrz: Żywokost).

14) Gnojówka, napar i/lub wywar z wrotyczu (patrz: Wrotycz).

15) Opylanie popiołem drzewnym lub mączką bazaltową pylistą – pył zatyka przetchlinki owadów, które się duszą. Opylanie jest zabójcze dla wszystkich owadów, dlatego stosuj ten sposób rozważnie, by nie wyeliminować pożytecznych zwierząt.

16) Wywar z liści bzu czarnego (patrz: Bez czarny).

Zdjęcia mszyc na google.pl