Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii – nowy problem dla polskich plantatorów 

Nazwa szkodnika pochodzi od plam na skrzydłach samców tego owada, zwany jest również muszką plamistą. Drosophila suzukii Matsumura, nowy groźny i bardzo inwazyjny szkodnik pochodzący z Azji, w Polsce diagnozowany (zależnie od źródeł) od 2006-2012, wyrządza poważne szkody ekonomiczne już od 2015 roku, w 2016 bardzo silnie zaatakował jesienią plantacje maliny i jeżyny na Lubelszczyźnie. 

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukiiOwad ten składa jaja do zdrowych, nieuszkodzonych owoców w czasie ich dojrzewania, podczas zmiany barwy i zmniejszania się ich jędrności. Powoduje to robaczywienie owoców, zapadanie się i rozkład miąższu.

Zauważono, że najszybciej i najsilniej atakowane są: truskawki, borówka amerykańska, jeżyny, jagody, wiśnie, maliny, w mniejszym stopniu śliwy, brzoskwinie i jabłonie. Uszkodzenie plantacji bywa różne zależnie od gatunku i ilości szkodnika, w zakresie od całkowicie pomijalnego do 80%-100% upraw. Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) poraża równie chętnie wszystkie owoce.

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukiiMuszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) składa jaja do wszystkich stadiów rozwojowych owoców preferując jednak owoce w pełni dojrzałe. Owad może wyczuć owoce z wielu kilometrów. Wabi je, nie tylko zapach dojrzałych owoców ale również zapach rozkładających się owoców, dlatego niezwykle ważne jest usuwanie z plantacji uszkodzonych i chorych owoców oraz spadów. Biologia szkodnika jest nie do końca poznana i ulega dużym wpływom klimatu (zależnie od badaczy i rejonu dane są dość rozbieżne) Samice mogą składać jaja po osiągnięciu dojrzałości płciowej przez okres od 5 dni do nawet 65 dni. W Japonii (klimat zbliżony do polskiego) Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) rozpoczyna składanie jaj pomiędzy 1 a 4 dniem po przepoczwarczeniu, a dokładniej zwykle już po 20 godzinach od stadium poczwarki. Jedna samica składa do 350 jaj, a każdy owoc może być porażany wielokrotnie. Rozwój jaj trwa od 12 godzin do 3 dni, żerowanie i pełny rozwój larw: 3 – 13 dni a przepoczwarczenie się i stadium poczwarki: 4-43 dni. Rozwój szkodnika odbywa się w temperaturze powyżej 10OC. Szkodnik jest najbardziej aktywny przy temperaturze otoczenia 20 – 25 OC. Wtedy jego rozwój przebiega najszybciej. Szacuje się, że w ciągu roku muszka plamista może rozwinąć od 3 do nawet 13 pokoleń, zależnie od klimatu. W Polsce gatunek ten może rozwinąć do kilku pokoleń w roku. Wszystko zależy od warunków pogodowych. Zimują osobniki dorosłe ukryte w plantacji (np. spękania pędów) lub w jej otoczeniu. Kryjówki opuszczają już przy temperaturze pow. 5 OC.  Warto zaznaczyć, że Drosophila suzukii jest szkodnikiem wielożernym dlatego też może zasiedlać również dziko rosnące rośliny (zresztą głównie na nich zimuje i z nich zasiedla wiosną plantacje). Szkodnik ten świetnie rozwija się na czarnym bzie, tarninie, jarzębinie a nawet dzikiej róży.

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukiiDrosophila suzukii to szkodnik o bardzo dużym potencjale i możliwościach. W najbliższych latach, niestety, będzie stanowił poważny problem we wszystkich uprawach, głównie jagodowych, w Polsce i Europie. Stanowi zagrożenie dla wszystkich plantacji tak komercyjnych jak i amatorskich. Nie ma preferencji co do rośliny żywicielskiej, dodatkowo owoce dojrzałe są porażane częściej (czyli praktycznie przed zbiorem).  

Obecnie dostępne sposoby walki z Muszką plamoskrzydłą:

  • Toksyczna chemia, która nie dość, że zabija wszystkie owady m.in. te zapylające, to i tak nie może być stosowana przed zbiorem ze względu na karencję.
  • Okrywanie plantacji siatką ochronną o drobnych oczkach 0,6 mm jako fizyczną barierę przed nalotem – niestety siatka o tak drobnych oczkach ma właściwości mocno cieniujące (ok. 40%) co w Polskim klimacie może zbyt mocno ograniczać plonowanie.

W sukurs przychodzi nam ekologia i to z całkiem pozytywnymi efektami

  • Pułapki wabiące służące do monitorowania występowania szkodnika, a w Szwajcarii stosowane również do masowego odłowu na plantacjach.
  • Zasiedlanie plantacji drapieżną błonkówką Trichopria drosophilae, która do swojego rozrodu potrzebuje poczwarki szkodnika, w której składa jaja.
  • Stosowanie regularnych oprysków nawozem Larvasoil liquide, który ze względu na swój zapach ma właściwości odstraszające szkodnika.
  • Stosowanie oprysków kontaktowymi preparatami: WETCIT,  Prev-B2 lub Agricolle.

  • Rozwieszenie żółtych tablic lepowych przed i po okresie kwitnienia, by nie narażać na złapanie cennych owadów zapylających (pszczół i trzmieli).
Na stronie obowiązuje zakaz kopiowania całości lub fragmentów tekstu i obrazów bez zgody autora. Zakaz ustalono zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.