Jak zwalczyć połyśnicę marchwiankę

Opis szkodnika

Połyśnica marchwianka

Preparaty gotowe:

  Bioczos   Kostki HIMAL

Preparaty domowe:

Napar z wrotyczu (patrz: Wrotycz).

Połyśnicę odstrasza zapach cebuli, warto więc sadzić cebulę obok marchwi.

Woda cebulowa: 50 gr łusek z cebuli zalać 10 litrami wody. Wywarem podlewać grządkę co 2 tygodnie.

Gdy szkodnik jest nad wyraz uciążliwy, to z wody cebulowej zrobić gnojówkę, pozostawiając ją do odstania na 14 dni. Gnojówką podlewać marchew co 2 tygodnie. Pamiętać również trzeba o zakopywaniu dołków pozostałych po wyrwaniu marchwi na bieżące potrzeby, co utrudni szkodnikowi przedostawanie się do sąsiednich korzeni.

Szkodliwość połyśnicy można znacznie ograniczyć przestrzegając podstawowych zasad agrotechnicznych. Marchew należy siać z dala od ubiegłorocznych upraw warzyw baldaszkowatych. Owad dorosły jest cieniolubny i unika nasłonecznionych i przewiewnych miejsc. Wysiewanie nasion wczesną wiosną. Szczytowe żerowanie larw przypada w okresie, kiedy rośliny przekraczają fazę 2-3 liści i larwa może żerować tylko w jednej roślinie. Zakładanie siatek lub włóknin w okresie wschodów. Na terenach szczególnie zagrożonych, marchew powinna być uprawiana w maksymalnej rozstawie. Przeciwdziała to rozprzestrzenianiu się szkodników, z uwagi na późniejsze stykanie się ze sobą rozrastającej się naci tworzącej rodzaj tunelu. Takie zacienione „tunele” sprzyjają rozlotowi much w głąb plantacji.

Stosowanie preparatu kostka Himal w dawce: 2 kostki na 1 l wody. Zaleca się podlewanie lub obfite opryskiwanie w okresie nalotu muchówek I i II pokolenia. Zabieg wykonać trzykrotnie w odstępie 7 dni.

Zdjęcia połyśnicy marchwianki na google.pl