ŚlimakJak walczyć ze ślimakami

Produkt gotowy:

na zdjęciu: Pożegnanie ze ślimakiem

Większość gatunków wyrządzających w ogrodzie duże szkody należy do ślimaków nagich. Niektóre są dość duże, inne z kolei bardzo małe. W wilgotne lata te zwierzęta potrafią się masowo rozmnażać i wyrządzać ogromne szkody.

Nocą po deszczu wyruszają na poszukiwanie pokarmu, zjadając przede wszystkim młode rośliny i delikatne pędy. Do roślin szczególnie zagrożonych należą: sałata, dalia, aksamitka oraz większość siewek. Winniczek wbrew temu, co się powszechnie sądzi, wyrządza w ogrodzie mniejsze szkody. Czasami zjada nawet jaja ślimaków nagich, zmniejszając przez to ich liczbę.

Zapobieganie: aby odstraszyć ślimaki, w pobliżu miejsc, gdzie się gromadzą, posadźmy mydlnicę lekarską (Saponaria officinalis), macierzankę (Thymus vulgaris), begonię, bylicę piołun, orlicę pospoliąa, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczycę, cebulę, czosnek, szałwię, hyzop, tymianek, krokosmię, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy je na rabacie wśród ulubionych przez nie roślin lub wyściółkujemy nimi glebę, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją.

Jesienią ślimaki składają jaja w szczelinach gleby i same się tam chronią. Po zbiorze warzyw starannie wyrównujemy powierzchnię zagonów pozbawiając ślimaki  kryjówek. Na przedwiośniu często motyczkujemy – wypłoszone ślimaki wymarzają w zimne noce. W wilgotne lata układamy tylko cienką warstwę ściółki lub w ogóle z niej rezygnujemy. Nigdy nie podlewamy roślin wieczorem, gdyż zwabia to tylko ślimaki.

Naturalni wrogowie ślimaków to głównie jeże, żaby, ropuchy, padalce, jaszczurki (traszki), krocionogi, chrząszcze biegacze, ryjówki, ptaki (np. drozdy) oraz wije żywiące się jajami ślimaków. Należy zrobić im schronienie w postaci sterty opadłych liści lub gałęzi na skrawku dzikiego ogrodu albo zbudować mały staw. Dla ptaków sadzimy drzewa i krzewy rodzące smaczne jagody, w kt. będą mogły założyć gniazdo.

Jesienią powinniśmy niszczyć jasne, perełkowate jaja ślimaków, jeżeli je gdzieś wypatrzymy.

Blokada z popiołu: rośliny atrakcyjne dla ślimaków obsypujemy w koło popiołem. Ślimaki nie będą przechodziły przez krąg popiołu gdyż pyliste podłoże jest dla nich nieprzyjemne.

Inną zaporą dla ślimaków może być:  żwir, pokruszone skorupki jaj, pokruszone łupiny orzechów, wał z gruboziarnistego piasku, żużlu, wapna lub pokruszonych muszli (do ochrony większych roślin).

Piwna pułapka: ślimaki bardzo lubią piwo. W pobliżu chronionych roślin wkopujemy plastikowe naczynie wypełnione do połowy piwem. Trzeba je umieścić nieco wyżej niż powierzchnia gruntu, ponieważ pożyteczne żuki zjadające ślimaki mogłyby do niego wpaść. Naczynie przykrywamy odwróconą plastikową doniczką z dużą dziurą w dnie jako zabezpieczenie przed utonięciem w piwie pożytecznych owadów. Zawartość  takich pojemników (martwe ślimaki) działa odstraszająco na gatunki ślimaków, które się w nim  utopiły, regularnie powinniśmy czyścić takie pułapki i wylewać zawartość na  kompost. Możemy ponadto przygotować odwar polewająć martwe zwierzęta gorącą wodą i zostawiając na 3-4 dni. Po odcedzeniu możemy nim opryskiwać zagony. W każdym  razie martwe ślimaki nie powinny pozostać w ogrodzie.

Grejpfrutowa pułapka: wycinamy mały otwór w pustej połówce grejpfruta dla ułatwienia ślimakom wejścia. Ślimaki, przyciągnięte zapachem, zbiorą się wewnątrz grejpfruta. Rano zbieramy pułapki i pozbywamy się ślimaków.

Łowy przy latarce: jedną z najskuteczniejszych metod walki ze ślimakami jest wyjście w wilgotny letni wieczór z latarką i wyłapanie ślimaków ręką do metalowego wiaderka, możemy ich wyszukiwać pod  kamieniami, skrzynkami czy doniczkami. Wiosną, przed siewem, układamy w pobliżu  zagonów naczynia z otrębami pszennymi i karmą dla psa, przykryte np. tekturą. Następnego dnia rano możemy wybierać zwabione ślimaki.

Zapora zrobiona ze ścinków ocynkowanej blachy wygiętej w taki sposób, że ślimaki nie mogą się po niej przedostać na zagon. Istnieją też zapory, po których płynie słaby prąd z  baterii. Można stosować tego rodzaju ogrodzenia nawet wokół całego ogrodu.

Wyciąg z czosnku i begonii stale kwitnącej działa odstraszająco. Gorczyca natomiast służy jako roślina pułapkowa, wabiąca ślimaki.

Opryskiwanie roślin nierozcieńczoną gnojówką z bylicy piołunu czy orlicy pospolitej. świeżo ścięte rośliny tniemy na kawałki, wrzucamy do kamiennego lub plastikowego naczynia i zalewamy wodą (najlepiej deszczówką), co trzy dni płyn mieszamy. Gdy sfermentuje (zwykle zajmuje to około miesiąca), używać jej do oprysków. Niezwykle skutecznie odstrasza żarłoczne mięczaki.

Dobrym rozwiązaniem jest hodowla kaczek, zwłaszcza biegusów, które potrafią zdziesiątkować ślimaki ale i również młode rośliny, które musimy przed nimi  chronić. Kaczki potrzebują ponadto płytkiego zbiornika z wodą i schronienia na  zimę oraz towarzystwa – dlatego powinniśmy mieć przynajmniej dwa ptaki.