fazy księżyca

Prace w ogrodzie zgodne ze znakiem, w którym jest księżyc

NÓW  

nówW czasie nowiu, do kt. zalicza się także dzień przed i dzień po dacie nowiu, woda odpływa od części podziemnych rośliny. Korzenie są wtedy bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia, za to części nadziemne są mało wrażliwe. Jest to odpowiednia pora na usuwanie chorych pędów i przycinanie pędów zdrowych. W tym czasie można najskuteczniej zwalczać choroby roślin oraz zagrażające im szkodniki, zaleca się usuwanie chwastów za pomocą oprysków. Jeśli mamy rośliny chore, można jeszcze je uratować jedynie przez całkowite cięcie w okresie nowiu. Nie zaleca się natomiast wysiewania, wysadzania, pikowania i przesadzania roślin oraz wykonywania wszelkich prac, kt. mogłyby uszkodzić korzenie: odchwaszczanie okopywanie.

 

I KWADRA

I kwadraW I kwadrze, gdy Księżyca przybywa, woda jest transportowana od korzeni do góry, do liści i owoców. W tym czasie należy przeprowadzać sadzenie, przesadzanie i siew warzyw liściowych oraz drzew i krzewów owocowych. Jest to bardzo dobra pora na przygotowanie sadzonek do ukorzeniania, szczepienie drzew i krzewów oraz zasilanie i podlewanie gleby. Korzenie roślin są w tym czasie najmniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia i ładnie się przyjmą i ukorzenią. Możemy więc wyrywać chwasty, okopywać rośliny, przekopywać grządki i spulchniać ziemię w doniczkach. Jeżeli w tym czasie przeprowadzamy cięcie, to nie powinno być ono zbyt intensywne, bo może to spowodować nadmierny wyciek soku z rośliny. To najlepsza pora na zbiór owoców i warzyw do bezpośredniego spożycia, są wtedy bardzo soczyste, dzięki czemu mają największą wartość odżywczą i są najsmaczniejsze. To również b. dobra pora na zbiór ziół i roślin przyprawowych – są bardziej aromatyczne. Gdy Księżyca przybywa, zaleca się również przygotowywanie przetworów bez obróbki termicznej: kiszenie, solenie oraz nastawianie wina do fermentacji.

 

PEŁNIA

pełniaW czasie pełni, do kt. zalicza się także dzień przed i dzień po dacie pełni, jest najlepsza pora na nawożenie i podlewanie roślin. Zabiegi pielęgnacyjne t. jak pielenie, zwalczanie chwastów i szkodników, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin, nie zagrażają korzeniom. W czasie pełni Księżyca nie należy przeprowadzać cięcia drzew i krzewów oraz szczepień.

 

III KWADRA

III kwadraW III kwadrze, gdy Księżyca ubywa, woda odpływa z części nadziemnych roślin do korzeni i części nadziemne rośliny są mało wrażliwe na uszkodzenia. To najlepszy czas na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew owocowych, ozdobnych i żywopłotów. Rośliny szybciej się regenerują i przyjmują w nowym miejscu, a przycięte rośliny tracą mniej soków. Zalecany jest siew i sadzenie roślin cebulowych, motylkowych i korzeniowych, zwalczanie chwastów, chorób i szkodników. Ścięte kwiaty dłużej zachowają świeżość i dobrze zniosą długi transport. Zaleca się zbiór owoców i warzyw przeznaczonych do przechowywania oraz przygotowywanie przetworów wymagających obróbki termicznej: kompoty, dżemy, soki, suszenie ziół.

Prace w ogrodzie zgodne ze znakiem, w którym jest księżyc