Prace w ogrodzie zgodne z fazami księżyca

powietrze-kwiatBliźniętabliźnięta

W dni Bliźniąt bardzo korzystne prace to: sadzenie, flancowanie i sianie wszystkich roślin pnących i o pędach płożących się; zwalczanie szkodników.

 

powietrze-kwiatWaga waga

W dni Wagi bardzo korzystne prace to: sianie i sadzenie kwiatów i roślin leczniczych, w kt. surowcem są kwiaty.

 

powietrze-kwiatWodnikwodnik

W dni Wodnika bardzo korzystne prace to: wszystkie prace od rozkopywania do pielenia (chwasty mogą pozostać w glebie aż do rozkładu). Niekorzystne: pikowanie roślin.

 

ogień-owocBaran baran

W dni Barana bardzo korzystne prace to: sianie i flancowanie roślin, kt. powinny szybko rosnąć i przeznaczone będą do bezpośredniego spożycia (pomidory, oberżyna) oraz uszlachetnianie drzew owocowych.

 

ogień-owocLew lew

W dni Lwa b. korzystne prace to: zbiór ziół, cięcie drzew i krzewów owocowych, uprawa zbóż, wysiew trawnika, uszlachetnianie drzew owocowych, sadzenie i wysiew owoców, ale nie tych, kt. potrzebują dużo wody (pomidory, ziemniaki) lub o łatwo psujących się owocach; sadzenie drzew i krzewów.

 

ogień-owocStrzelec strzelec_w

W dni Strzelca bardzo korzystne prace to: sadzenie i sianie wszystkich owoców i pnących warzyw fasola
tyczna, chmiel itp.), cięcie drzew i krzewów owocowych, uprawa zbóż, szczególnie kukurydzy; nawożenie gleby, zwalczanie żyjących na powierzchni ziemi szkodników. Prace niekorzystne: przekopywanie i pielenie ziemi bo chwasty łatwo się rozrastają, czy sadzenie sałaty.

 

ziemia-korzeńByk byk_w

W dni Byka bardzo korzystne prace to: sianie i flancowanie drzew, krzewów, żywopłotów i warzyw
korzeniowych. Wszystko rośnie powoli, ale ma dużą odporność, a zbiory bardzo dobrze nadają się do robienia zapasów; zakładanie pryzm kompostowych i przygotowywanie obornika, walka z robactwem żyjącym w glebie, niekiedy nawożenie kwiatów o słabym systemie korzeniowym; konserwowanie i składowanie warzyw korzeniowych.

 

ziemia-korzeńPanna panna_w

W dni Panny bardzo korzystne prace to: wszelkie prace związane z sadzeniem, flancowaniem (oprócz sałaty bo się rozrasta) i siewem, wyjątkowo dotyczy to również kwiatów. Wszystko pięknie się przyjmuje i rośnie; rozsadzanie krzewów i żywopłotów, przesadzanie starych drzew, kwiatów doniczkowych i balkonowych; wysiew trawnika, wysadzanie sadzonek do gruntu, zakładanie pryzm kompostowych i przygotowywanie obornika, nawożenie; zwalczanie szkodników żerujących pod powierzchnią ziemi. Nie zaleca się marynowania, kwaszenia, konserwowania, smażenia i magazynowania.

 

ziemia-korzeńKoziorożec koziorożec

W dni Koziorożca bardzo korzystne prace to: pielenie chwastów, rozsadzanie, sadzenie i sianie warzyw korzeniowych i zimowych; przerzedzanie żywopłotów, przygotowywanie pryzm kompostowych , zwalczanie szkodników żyjących pod ziemią; niekiedy nawożenie kwiatów ze słabo wykształconym systemem korzeniowym; konserwowanie i składowanie do piwnicy warzyw korzeniowych.

 

woda-liśćRak rak

W dni Raka bardzo korzystne prace to: sadzenie i siew warzyw liściowych, zwalczanie szkodników żerujących nad ziemią, koszenie trawnika, podlewanie roślin pokojowych i balkonowych, nawożenie kwiatów. Prace niekorzystne: sadzenie i wysiew roślin rosnących w górę, cięcie drzewek i krzewów owocowych, zwłaszcza na wiosnę; składowanie do piwnicy, magazynowanie i konserwowanie.

 

woda-liśćSkorpion skorpion

W dni Skorpiona bardzo korzystne prace to: sianie, sadzenie, zbiór i suszenie wszystkich gat. ziół: zwalczanie ślimaków, sadzenie i sianie warzyw liściowych, koszenie trawnika, podlewanie kwiatów pokojowych i balkonowych; nawożenie kwiatów. Prace niekorzystne: cięcie drzewek i krzewów owocowych.

 

woda-liśćRyby ryby

W dni Ryb bardzo korzystne prace to: sadzenie i sianie warzyw liściowych; podlewanie roślin pokojowych i balkonowych, koszenie trawnika, nawożenie kwiatów, sadzenie ziemniaków. Prace niekorzystne cięcie drzew i krzewów owocowych, konserwowanie, składowanie do piwnicy i magazynowanie.

Prace w ogrodzie zgodne z fazami księżyca