Rytmy księżycowe stanowią odbicie ruchu wirowego Ziemi i ruchu orbitalnego Księżyca wokół Ziemi. Głównym ich efektem są siły pływowe, kt. m.in. powodują przypływy i odpływy mórz. Soki roślinne również podlegają „pływom”, wędrując z dolnych części roślin do góry, bo ziemia nie przyjmuje tak dużo wilgoci. W przeciwnej fazie cyklu soki roślinne odpływają z liści do korzeni, ziemia jest chłonna. Pamiętając o tym, możemy tak zaplanować prace w ogrodzie, aby maksymalnie wykorzystać tę energię i zwiększyć plony.

Prace w ogrodzie zgodne z fazami księżyca

W biodynamice, oprócz sił pływowych wywoływanych przez Księżyc, wykorzystuje się fakt, że Księżyc, wędrując po niebie, przechodzi na tle gwiazdozbiorów. Jego oddziaływanie jest wzmacniane lub osłabiane w zależności od gwiazdozbioru, w kt. akurat przebywa.

Wszystkie znaki zostały podzielone na 4 żywioły i do każdego żywiołu przypisano części roślin, na kt. najlepiej oddziałuje Księżyc będąc w danym znaku:

 ogień-owocogień-owoce   (Baran, Lew, Strzelec),

 

ziemia-korzeń ziemia-korzenie   (Byk, Panna, Koziorożec),

 

powietrze-kwiat powietrze-kwiaty   (Bliźnięta, Waga, Wodnik) i

 

woda-liśćwoda-liście   (Rak, Skorpion, Ryby).

 

Kiedy Księżyc jest w trygonie ognia (Baran, Lew, Strzelec) – czas na pielęgnację roślin, kt. plonem są owoce i nasiona.

Kiedy Księżyc jest w trygonie ziemi (Byk, Panna, Koziorożec) – najlepiej wykonywać prace związane z roślinami, kt. plonem są części podziemne; dobry czas na przesadzanie drzew i zbiór warzyw korzeniowych.

Kiedy Księżyc jest w trygonie powietrza  (Bliźnięta, Waga, Wodnik) – zaleca się siew i pielęgnację roślin kwiatowych.

Kiedy Księżyc jest w trygonie wody  (Rak, Skorpion, Ryby) – należy siać i pielęgnować rośliny, u kt. plonem są liście (warzywa liściowe i zioła); w tym czasie nie zbiera się żadnych plonów, także roślin liściowych – źle się przechowują.

Prace w ogrodzie zgodne ze znakiem, w którym jest księżyc