Agrowermikulit / Wermikulit

Opakowania produkcji Vermikulite Poland Sp. z o.o.:

kup Agrowermikulit 4l

Wermikulit MEDIUM (frakcja 2-4 mm) oraz FINE (frakcja 1-3 mm) oferujemy również luzem, pakowany w worki strunowe.

kup MEDIUM   kup FINE

Wermikulit – suplement gleby – naturalnie spulchnia, magazynuje wodę i odżywia glebę.

wermikulit fine-mediumWermikulit jest ekologicznie czystym minerałem z grupy hydromik powstałym w skorupie ziemskiej podczas naturalnego procesu wietrzenia biotytu, flogopitu, niektórych chlorytów oraz innych krzemionów zasobnych w magnez. W Polsce nie występują naturalne złoża wermikulitu. Największe znajdują się w Stanach Zjednoczonych (Karolina Południowa, Wirginia, Montana). Wermikulit jest chemicznie obojętny: neutralny na działanie alkaliów i kwasów. Biologicznie odporny: nie rozkłada się i nie gnije pod wpływem mikroorganizmów. Wolny od drobnoustrojów chorobotwórczych, pleśni i substancji toksycznych. Jest odporny na owady i gryzonie.

Wermikulit MEDIUM (2-4 mm)Podczas obróbki wysokotemperaturowej wermikulit oddaje zgromadzoną wodę międzypakietową zwiększając swoją objętość 15-20 krotnie, przyjmując formę spęczniałych, mineralnych harmonijek. Ten łuskowaty, sypki materiał zwany jest również agrowermikulitem.

Agrowermikulit działa spulchniająco i rozrzedzająco, napowietrza system korzeniowy rośliny, w swoich szczelinach zachowuje wodę oraz odżywia rośliny zawartymi w nim substancjami mineralnymi. Jako minerał jest dla roślin źródłem składników pokarmowych takich jak magnez, miedz, żelazo czy mangan.

Wermikulit FINE (1-3 mm)Przeprowadzone badania i testy udowodniły że wermikulit pozwala:

– poprawić strukturę gruntów lekkich (piaszczystych) i ciężkich (gliny i iły),

– optymalnie regulować warunki powietrzno-wodne w glebie,

– aktywnie stymulować wzrost systemu korzeniowego i całej rośliny,

– zmniejszyć kwasowość i proces zasolenia gleb o 8–14%,

– zwiększyć efektywność działania zastosowanych nawozów, ale uważaj kiedy stosujesz nawozy sztuczne ponieważ nawozy będą się kumulować wraz z wodą. Zmniejsz więc ilość nawozów sztucznych by nie przenawozić roślin. Obawy tej nie ma jeśli stosujesz nawozy naturalne.

– zmniejszyć gnicie korzeni,

– zwiększyć czas przechowania warzyw i owoców o 10–16%,

– zwiększyć urodzajność upraw o 12–17%.

wermikulit 2-4 mmW przypadku suszy harmonijki wermikulitu  w sposób zrównoważony oddają zgromadzoną wcześniej wodę.

Dzięki swym właściwościom ten minerał ma świetne zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie naturalnym. Bardzo dobrze nadaje się zarówno do ciężkiej, zbitej, gleby, jak i do sypkiej i piaszczystej. W pierwszym przypadku działa spulchniająco i rozrzedzająco. Powoduje znacznie korzystniejsze napowietrzenie systemu korzeniowego roślin stymulując ich szybszy przyrost, co doskonale wpływa na jakość i wielkość masy zielonej. W glebie piaszczystej, wermikulit zachowując w swoich szczelinach wodę wraz z substancjami mineralnymi, przyczynia się do właściwego odżywiania rośliny. Wzmacnia ukorzenienie, utrzymuje roślinę we właściwym położeniu.

Przechowywanie owoców, warzyw oraz cebulek kwiatowych

agrowermikulitDzięki swoim właściwościom  termoizolacyjnym wermikulit sprawdza się w przechowywaniu płodów rolnych oraz cebulek kwiatowych. Jego przewodność cieplna wynosi zaledwie 0,039 – 0,047 W/mK. Dodatkowo minerał charakteryzuje się bardzo niską higroskopijnością (przy 100% wilgotności powietrza jego wilgotność wynosi zaledwie ok. 10-11%) oraz absorbuje pochodne wymiany gazowej mogące niekorzystnie wpływać na płody rolne w trakcie przechowywania.

Stosowanie wermikulitu jako izolacji może wydłużyć okres przechowywania produktów nawet o 30% i znacznie zmniejszy odpady gnilne w zapasach.

Uprawa roślin ozdobnych w doniczkach

wermikulit  w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy gospodarki wodno – powietrznej w pobliżu system korzeniowego roślin ozdobnych zarówno w uprawie doniczkowej wewnętrznej jak i balkonowej. Jego właściwości  powodują, że przechowywana w jego szczelinach woda wraz ze składnikami mineralnymi dostarczana jest w dokładnie takiej ilości jaką potrzebuje roślina. Wermikulit  umiejscowiony na dnie doniczki doskonale nadaje się jako materiał drenażowy. Ponieważ wermikulit przechowuje wodę przez dłuższy czas stopniowo oddając ją roślinie nie jest wymagane częste podlewanie.

Materiał ozdobny

agrowermikulit Złoto-brązowy kolor wermikulitu i jego estetyka powodują, że doskonale nadaje się jako materiał dekoracyjny do ogrodu czy na działkę. Połyskująca złotym kolorem gleba sprawia wrażenie szlachetniejszej, rośliny zaś zyskują na uroku i atrakcyjności. Należy również zwrócić uwagę, że jego właściwości termoizolacyjne powodują, iż roślina jest dodatkowo zabezpieczona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Wermikulit nie rozpuszcza się w wodzie, nie rozmaka oraz zabezpiecza rośliny przed nagłymi skokami temperatur.

Uprawa szklarniowa

Wermikulit jest znakomitym dodatkiem do upraw szklarniowych, tak tradycyjnych, jak i hydroponicznych. Jego unikalne właściwości powodują, że jest on wręcz nieodzownym produktem znajdującym się w niemal każdej podosłonowej uprawie. Sprawdzi się zarówno w wielkopowierzchniowych cieplarniach komercyjnych, jak i w przydomowej, hobbystycznej oranżerii.

Hydroponika
Agrowermikulit dzięki swojej zdolności zatrzymywania i stopniowego oddawania wody wraz z niezbędnymi dla rozwoju rośliny minerałami, z powodzeniem stosowany jest w uprawach hydroponicznych. Roślina rozwija swój system korzeniowy w ekologicznym podłożu, a tradycyjna gleba staje się zbędna.

Kompostowanie

Dzięki swoim właściwościom agrowermikulit jest środkiem świetnie spisującym się w kompostownikach. Jego właściwości absorpcyjne pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć nieprzyjemny zapach powstający w trakcie procesów gnicia, zmniejszają również ilość szkodliwych dla ludzi i zwierząt gazów wydobywających się z masy kompostowej. Po okresie zimowania kompost wraz z agrowermikulitem stanowi dokonały nawóz.

W domu

agrowermikulitAgrowermikulit nasypany do szklanego wazonu nie tylko jest ekologiczny, ale przede wszystkim nie gnije i pleśnieje. Wystarczy wstawić do wazonu kwiaty, zasypać wermikulitem i zalać wodą. Nie ma potrzeby wymiany wody na świeżą po dwóch, trzech dniach, wystarczy ją tylko uzupełniać, a kwiaty będą długo cieszyły oczy świeżością.

Co ciekawe wykorzystany w ten sposób minerał nie traci swoich właściwości wchłaniania i oddawania wody, więc może być wykorzystany ponownie w wazonie, lub po zmieszaniu z ziemią dbać o system korzeniowy i środowisko powietrzno-wodne roślin doniczkowych w domu, lub na ogrodowych rabatach.

Agrowermikulit, w zależności od potrzeb, dostępny jest we frakcjach: 1 mm, 2 mm.

Opakowania gotowe :
Agrowermikulit do sadzonek i siewu 4l – frakcja 1 mm
Agrowermikulit do warzyw 4l – frakcja 2 mm
Agrowermikulit do roślin balkonowych i doniczkowych  4l- frakcja 2 mm

agrowermikulit siew agrowermikulit warzywa  agrowermikulit donice 

Skład chemiczny

(Mg +2, Fe +2, Fe +3) 3 [(AlSi) 4O10] • (OH) 2 • 4H2O

Parametry typowe:

agrowermikulitSiO2: 35,0–41,0%
MgO: 14,5–20,5%
AI2O3: 6,0–11,5%
Fe2O3: 6,0–9,5%
K2O: 3,0–6,0%
P2O5: 0,20–2,0%
CaO: 1,0–4,0%
Mn2O3: 0,05–0,08%
TiO2: 0,6–1,4%
Cr2O3: 0,01–0,15%
CL: 0,0–0,5%
CO2: 0,6–2,5%
F: 0,1–0,5%

Barwa: brązowy, żółto-brązowy, złoto-żółty, brązowy-żółty.

pH: 6.8-7.0 (neutralny – lekko zasadowe)

Temperatura stosowania: od -260°C do +1200°C

Rozpuszczalność: nierozpuszczalny w wodzie

Współczynnik przewodnictwa ciepła: 0,039-0,047 W/mK

Współczynnik absorpcji wody: 400-530% (100 g wermikulitu wchłania 400-530 ml wody).

Zakres stosowania:

Agrowermikulit przeznaczony jest do upraw tradycyjnych, szklarniowych oraz hydroponicznych.

Wielkość dawek oraz terminy stosowania wermikulitu

agrowermikulit siewSiew nasion

Nasiona można wysiewać bezpośrednio na agrowermikulicie o frakcji 1 mm lub w mieszance  tego wermikulitu  z ziemią w proporcji 1:3 (wermikulit : ziemia).  W uprawie polowej na całej długości grządki dodać agrowermikulit w ilości 1 łyżka stołowa na 10 cm grządki, następnie wysiać nasiona i przykryć lekko glebą.

Pikowanie

W produkcji roślin pod osłonami wymieszać agrowermikulit o frakcji 1mm z glebą lub odkwaszonym torfem w proporcji 1:3 (wermikulit : podłoże), umieścić w pojemniku lub skrzynce i sadzić siewki roślin. W uprawie polowej przed sadzeniem do każdego dołka dodać 2-3 łyżki stołowe wermikulitu.

Przygotowanie podłoży

Do ukorzeniania roślin – wymieszać agrowermikulit o frakcji 1mm z odkwaszonym torfem w proporcji 1:1 lub ukorzeniać w samym wermikulicie.

agrowermikulit doniceDo uprawy roślin doniczkowych i balkonowych – wymieszać agrowermikulit o frakcji 2mm z odkwaszonym torfem w proporcji 1:3 (wermikulit : ziemia).

Do upraw hydroponicznych – uprawiać rośliny w samym agrowermikulicie.

agrowermikulit drzewaDrzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe

Na rabatach lub zieleńcach zastosować agrowermikulit o frakcji 4mm bezpośrednio pod roślinę w ilości 3 litrów na 1 roślinę, w miarę możliwości przemieszać z wierzchnią warstwą gleby i podlać. Sadzenie drzew i krzewów – dodać bezpośrednio pod roślinę. Nawożenie gleby wokół rosnących roślin – przemieszać z wierzchnią warstwą gleby.

agrowermikulit warzywaTrawniki

Przed wysianiem trawy 4-5 litrów agrowermikulitu o frakcji 2mm równomiernie rozprowadzić na 1m2 i wymieszać z podłożem poprzez zagrabianie. Przy istniejącym trawniku wskazana jest wertykulacja na głębokość 3-7 cm za pomocą noży lub wertykulatora. 2-3 litry wermikulitu równomiernie rozprowadzić na 1m2. Przed ułożeniem trawy z rolki przygotować podłoże rozprowadzając równomiernie agrowermikulit w ilości 2-3 litry na 1m2 powierzchni i wymieszać poprzez zagrabianie.

Sposób przechowywania          Artykuł w Sadyogrody.pl

Przechowywać w oryginalnych opakowaniu, w miejscu suchym i nienasłonecznionym. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Podobne produkty

Hydrożel AGRO  Hydrożel PRO

Na stronie obowiązuje zakaz kopiowania całości lub fragmentów tekstu i obrazów bez zgody autora. Zakaz ustalono zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.