Rosahumus

kup

 

Całkowicie rozpuszczalny w wodzie, nawóz organiczno-mineralny zawierający kwasy humusowe, potas i żelazo, przeznaczony do nawożenia doglebowego i poprawy jakości gleb. Rosahumus dzięki wysokiej zawartości kwasów humusowych poprawia żyzność gleby. Jest produktem naturalnym, może być stosowany bez narażania środowiska naturalnego i bez ryzyka przenawożenia w praktycznie każdych warunkach: na polu, w sadzie i w ogrodzie.

  • poprawia strukturę gleby,
  • zwiększa pojemność wodną gleb,
  • zwiększa dostępność składników pokarmowych,
  • stymuluje rozwój systemu korzeniowego,
  • zdecydowanie poprawia wzrost i plonowanie roślin.

Rosahumus jest wytwarzany z leonardytu – minerału,  posiadającego właściwości użyźniające glebę. Kwasy humusowe działają w glebie  jako organiczne katalizatory wielu procesów biologicznych a także stymulują wzrost i namnażanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych (m.in. azotobakter i nitrosomonas).

Zakres, dawki, sposób i termin stosowania:         Przeliczniki

Warzywa:

Nawóz należy stosować przed siewem lub sadzeniem rozsady warzyw w formie oprysku doglebowego w dawce 3kg/ha w 300-500l wody (tj. 3 g/10m2 w 0,3-0,5 l wody). Na glebach piaszczystych, o słabym nawożeniu organicznym lub nawożeniu warzyw o dużych potrzebach pokarmowych nawóz należy stosować w dawce 3-6kg/ha w 300-500l wody  (tj. 3-6 g/10m2 w 0,3-0,5 l wody). Po oprysku nawóz zaleca się wymieszać z glebą.

Sady:

Rosahumus należy stosować w formie oprysku doglebowego, przed założeniem sadu lub plantacji krzewów jagodowych na całą powierzchnię. W sadach rosnących, nawóz stosować wzdłuż drzew i roślin, późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną w dawce 3-6 kg/ha (tj. 3-6 g/10m2 w 0,3-0,5 l wody). Na glebach piaszczystych, ubogich w próchnicę nawóz najlepiej zastosować 2-3 lata pod rząd.

Rośliny ozdobne

Sadzenie drzew i krzewów – 10 g/l wody (300 – 600 ml roztworu/ 1 roślina), dawkowanie: przed samym sadzeniem, następnie po 3-4 tygodniach, ostatni raz w październiku. Sadząc rośliny ozdobne wlać rozcieńczony nawóz na dno dołka przed wysadzeniem sadzonek.

Rosnące drzewa i krzewy – 10 g/l wody (300 – 600 ml roztworu/ 1 roślina), dawkowanie: pierwszy raz bardzo wczesną wiosną, tuż po ruszeniu wegetacji, następnie w maju-czerwcu, ostatni raz w październiku.

Trawnik nawozimy min. 3 razy w sezonie:

1) bardzo wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji –  dawka 6 g/10m2 w 0,5 l wody.

2) maj-czerwiec, po skoszeniu trawnika – dawka 3 g/10m2 w 0,5 l wody.

3) jesień, październik – dawka 6 g/10m2 w 0,5 l wody.

Kwiaty balkonowe i w domu podlewamy od marca do października, raz w miesiącu, w dawce 1g nawozu /1L wody (200 – 500 ml roztworu/ 1 roślina).
Kompost (Rosahumus powoduje przyspieszenie humifikacji resztek roślinnych na kompostowniku) – polać kompostowany materiał nawozem w dawce 20 g nawozu/2 l wody / 100-200 l kompostu. Zabieg powtórzyć po każdym dołożeniu na kompostownik większej partii roślin.

Rosahumus 200gSkład:

substancja organiczna – 56% w tym 85% kwasów humusowych

potas – 12% (tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie)

żelazo – 0,6% (rozpuszczalne w wodzie)

Okres ważności: przy zachowaniu optymalnych warunków przechowywania – bezterminowo.

Sporządzanie cieczy użytkowej: wlać potrzebną ilość wody do pojemnika (wiadro. konewka, butelka), wsypać odmierzoną ilość nawozu, nie mieszać. Pozostawić do całkowitego rozpuszczenia w wodzie (ok. 10 min). Zamieszać przed podlaniem.

Pomoc w obliczaniu potrzebnych ilości do dawkowania (poniższe ilości zważyliśmy na elektronicznej wadze kuchennej):

1 łyżeczka = 4 g                    1 łyżka = 10 g

5 ml = 5 g                              10 ml = 9 g

15 ml = 14 g                         30 ml = 25 g

Rosahumus ma postać bardzo drobnego, sypkiego i silnie higroskopijnego pyłu w kolorze brązowo-czarnym. Zalecamy wykonywać dawkowanie w suchym i bezwietrznym miejscu.

 

Na stronie obowiązuje zakaz kopiowania całości lub fragmentów tekstu i obrazów bez zgody autora. Zakaz ustalono zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.