Borecznik rudy i Borecznik sosnowiec

W maju, z przerażeniem, możemy zobaczyć gromady larw pożerających igły sosen. W zależności od ich wyglądu są to larwy borecznika rudego lub borecznika sosnowca.

Borecznik rudyBorecznik rudy Neodiprion sertifer to błonkówka z rodziny borecznikowatych, która w roku ma 1 pokolenie. Z zimujących jaj, złożonych na igłach u podstaw pędów, w maju wylęgają się larwy (2,5 cm). Zazwyczaj ubarwione są szaro-zielono, z jaśniejszą pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu. Głowa gąsienicy jest błyszcząca i czarna, a na wszystkich segmentach jej tułowia występują drobne kolce. Po bokach ciała widać ciemniejsze, biało obramowane pasy. W czerwcu larwy schodzą do ziemi gdzie pokrywają się kokonem, by we wrześniu/ październiku przeobrazić się w dorosłe osobniki. Po rójce, samice składają na igłach jaja. 

Atakują: młode drzewka sosny pospolitej, kosodrzewiny, sosny czarnej, limby, wejmutki i innych sosen. Preferuje drzewostany rosnące na ubogich siedliskach w dobrze nasłonecznionych miejscach. 

Zdjęcia borecznika rudego na google.pl

borecznik sosnowiecBorecznik sosnowiec Diprion Pini to owad z rzędu błonkoskrzydłych, który w roku ma 2 rójki: IV/V i VII/VIII. Jaja żółtobiaławe (1,7 mm)  składane są wzdłuż igieł. Larwy (2 – 2,6 cm) zazwyczaj są żółtawozielone z brunatną głową i czarnymi plamkami, nad każdą nogą odwłokową ciemna plamka w kształcie leżącego średnika; nogi tułowiowe są czarne, na każdym segmencie widoczne są trzy poprzeczne rzędy małych, czarnych kolców. Głowa larwy ma kolor rdzawobrunatny. Wylinki boreczników przyklejone są naokoło igieł.  Wiosenne pokolenie żywi się igłami zeszłorocznymi, jesienne – tegorocznymi, starsze larwy potrafią żywić się korą młodych pędów. Larwy w czerwcu i październiku schodzą do ziemi, gdzie pokrywają się kokonem.

Atakują: sosnę pospolitą, rzadziej sosnę kosodrzewinę, sosnę czarną lub wejmutkę. Zdarza się, że atakowane są też świerki.

borecznik maja

Jak zwalczać borecznika?:

nie ma zdefiniowanych ekologicznych produktów na te szkodniki, jednakże nic nie zaszkodzi spróbować pokryć jaja preparatami stosowanym na tarczniki jak Agricolle i EMULPAR’ 940 EC . Larwy wybieramy ręcznie i możemy opryskać Agricollem. W trakcie rójek można powiesić na drzewach tablice lepowe by wyłapały osobniki dorosłe. Po schowaniu się larw w ziemi, można rozgrzebywać ziemię pod drzewami by wybrać kokony.

Na stronie obowiązuje zakaz kopiowania całości lub fragmentów tekstu i obrazów bez zgody autora. Zakaz ustalono zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.