Wciornastki to drobne owady (długość od 1,2 do 1,7 mm), żywiące się głównie sokami i tkankami roślinnymi. Atakują rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach, a także rośliny w szklarniach i ogrodach. Najgroźniejszym gatunkiem jest wciornastek zachodni, ponieważ przenosi chorobę wirusową TSWV, powodującą degenerację roślin.

Szkodniki te mogą powodować dość zróżnicowane i nietypowe zniszczenia na roślinach doniczkowych, najczęściej widoczne na liściach i kwiatach. Mogą to być drobne, jasne plamki lub srebrzystość na powierzchni liści, zbrunatnienia nasadowych części liści, skorkowacenia (strupiaste powierzchnie), rozmaite przebarwienia i deformacje kwiatów. W obrębie plam powstających na liściach można też często zaobserwować czarne grudki – odchody wciornastków.

Aby upewnić się czy rzeczywiście mamy do czynienia z wciornastkami wystarczy podłożyć białą kartkę pod liście i kwiaty roślin, na których podejrzewamy żerowanie wciornastków. Następnie energicznie potrząsnąć i sprawdzić co spadło na kartkę. Jeżeli w ciągu kilku sekund pojawią się na kartce około 1 mm długości szybko poruszające się ciemne lub żółte „kreseczki”, a do tego będzie ich dość dużo, to znak, że mamy do czynienia właśnie z wciornastkami.

Zdjęcia wciornastków na google.pl