Lawenda to roślina kojarząca się głównie z pięknym zapachem i niesamowicie wyglądającymi polami podczas kwitnienia. Jednak te niezwykłe kwiaty kryją w sobie znacznie więcej niż tylko wygląd czy zapach – zawierają one całe bogactwo składników o pozytywnym wpływie na nasz organizm. Nic więc dziwnego, że doceniano ją już nawet w starożytnym Rzymie. Na co dokładnie przydatna może okazać się lawenda?

Lawenda – wspaniała roślina o niezwykłym zapachu

Z uwagi na bardzo przyjemny, oddziałujący na zmysły aromat, lawenda znajduje szerokie zastosowanie m.in. w aromaterapii. Już sam jej zapach może przyczyniać się do obniżania poziomu stresu, uspokojenia i zredukowania napięcia nerwowego. Zawarte w niej olejki eteryczne ułatwiają zasypianie i poprawiają aktywność umysłową – ale na tym nie kończą się jednak jej zalety.

Lawenda, co może być nieco zaskakujące, stosowana jest również w ziołowych mieszankach i spożywana jako napar, a w takiej formie działa regenerująco na układ trawienny, poprawiają produkcję soków żołądkowych, wspierają apetyt i łagodzą wzdęcia. Dzięki wspieraniu perystaltyki jelit lawenda pomagać może również w przypadku niestrawności, na którą od czasu do czasu cierpi każdy z nas. Olejek sporządzony z lawendy działa również bakteriobójczo i antyseptycznie, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku zapalenia gardła, bólu migdałków, a nawet uzupełniająco podczas leczenia zapalenia oskrzeli.

Picie naparów z lawendy sprzyja rozluźnianiu mięśni, co docenią sportowcy, którzy dzięki temu usprawnią swoją regenerację i szybszy powrót do formy. Olejek lawendowy często wykorzystywany jest także w kosmetyce, z uwagi na świetne działanie regeneracyjne na naskórek, ale również pomaga walczyć z chorobami skórnymi.

Naprawdę warto dać szansę lawendzie!

Lawenda to więc nie tylko piękny kwiat o miłym zapachu, ale również roślina o bardzo korzystnym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli więc następnym razem będziesz mieć okazję wypróbować mieszankę czy preparat zawierający właśnie tę roślinę, to daj jej szansę i przekonaj się o drzemiącym w lawendzie potencjale!