Oświetlenie ogrodu to niezbędny element, aby zapewnić sobie widoczność po zmroku. Przyczynia się do bezpieczeństw całej posesji oraz atrakcyjnego wyglądu. Jeżeli masz zadbany ogród, na którym lubisz spędzać czas, to nie możesz zapomnieć o jego odpowiednim oświetleniu. Wbrew pozorom, wcale to nie jest trudne lub kosztowne zadanie – wystarczy tylko, że zdobędziesz nieco wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań.

Jak tanio i dobrze oświetlić ogród?

Oświetlenie ogrodowe daje Ci duże pole do popisu – za jego pomocą oświetlisz ścieżkę do domu, dzięki czemu będzie bezpieczna albo też stworzysz romantyczną atmosferę, która sprzyja relaksowi. Aby osiągnąć pożądany efekt należy poświęcić nieco czas na zaplanowanie, gdzie powinny znaleźć się lampy ogrodowe. Tak naprawdę nie ma potrzeby, aby oświetlać cały ogród – wystarczy skupić się jedynie na kluczowych elementach posesji, co pozwoli uniknąć dużych kosztów. Zazwyczaj konieczne jest oświetlenie szlaków komunikacyjnych, co zapewni możliwość łatwego i wygodnego poruszania się. Następnie warto postawić na ozdobne oświetlenie na tarasie lub w altance, czyli miejscu, w którym planujesz spędzać czas. Musisz też zastanowić się, jaki rodzaj światła preferujesz – w tonacji zimnej neutralnej a może ciepłej?

Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

Wybierając oświetlenie do ogrodu, z pewnością chcesz uwzględnić koszty eksploatacyjne. Zazwyczaj żarówki na dworze świecą całą noc, dlatego powinny być energooszczędne – dzięki temu nie tylko unikniesz wysokich rachunków za prąd, ale też przyczynisz się do troski o nasze środowisko naturalne. Zamiast decydować się na tradycyjne żarówki, które pobierają mnóstwo energii postaw na lampy LED. Są to diody emitujące światło, które pozwalają na zaoszczędzenie nawet 80% energii. W dodatku są trwałe, nie nagrzewają się oraz nie emitują promieni UV. Innym praktycznym rozwiązaniem są świetlówki kompaktowe, czyli lampy fluorescencyjne. Ich średnia trwałość to nawet 8-12 lat oraz zużywają 5x mniej energii elektrycznej niż dawne żarówki.