Na wielu polskich łąkach i polach spotkamy roślinę określaną łacińską nazwą tanacetum vulgare. Jest to piękna roślina o żółtych kwiatostanach mających formę talerzykowatą. Jest ona chętnie wykorzystywana do świeżych i suchych bukietów z kwiatów polnych, równie chętnie stosuje się ją także w medycynie naturalnej. Warto jednak wiedzieć, że nasz niepozorny kwiat to także wrotycz na mszyce czy mole. Jego zbawienne działanie w tym zakresie docenią zwłaszcza Ci, którzy nie lubią stosować w swoich ogrodach preparatów pochodzenia innego niż naturalne.

Jak wygląda wrotycz?

Zacznijmy od wyglądu omawianego kwiatu, tak by każdy wiedział o czym dokładnie mówimy. Wyróżnia się on po pierwsze wysokością – potrafi osiągać do półtorej metra wysokości. Jego łodygi są mocne, bardzo sztywne i trudne w przerwaniu. Na ich górnych końcach znajdziemy koszyczki z kwiatami mającymi do około pół centymetra średnicy. Nie do pomylenia jest tu także mocny, charakterystyczny zapach wrotyczu, za który odpowiada olejek eteryczny z kamfory i tujonu. Kwitnienie rośliny przypada na okres od początku wakacji (lipiec) do końca września.

Wrotycz w zwalczaniu szkodników – jak działa?

Po pierwsze: stosujmy oprysk z wrotyczu na mszyce. W tym celu zbierzmy około stu pięćdziesięciu gram świeżej rośliny bądź użyjmy piętnastu gram suszu. Taką ilość zalewamy pięcioma litrami wrzątku i odstawiamy do wystudzenia, co jakiś czas mieszając. Teraz wystarczy napar przecedzić i wykorzystać jako oprysk w ciągu najbliższego tygodnia.

Gdy natomiast męczymy się ze szkodnikami mieszkającymi w glebie, takimi jak pędraki, nicienie czy drutowce, przyda się nam gnojówka z wrotyczu. Kilogram świeżych, poszatkowanych roślin zalewamy wodą (dziesięcioma litrami), przykrywamy gazą i mieszamy nawet kilka razy dziennie przez dwa tygodnie. Gnojówkę mieszamy z wodą w stosunku jeden do trzech i podlewamy nią glebę.

W przypadku konieczności zwalczania moli, wkładamy wysuszoną roślinę do torebeczki bawełnianej i układamy w szafie z ubraniami bądź na półkach z żywnością. Wrotycz na mole działa bardzo skutecznie!