Pokrzywę kojarzymy przede wszystkim jako chwast, który rośnie w wielu ogrodach, sadach czy na polach. Trzeba jednak wiedzieć, że w pędach oraz liściach tej bardzo popularnej rośliny znajdziemy wiele bardzo dobrych składników, takich jak wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez, organiczne kwasy oraz witaminy K, C, B i A. Nie brak tu też flawonidów, czyli niezawodnych przeciwutleniaczy chroniących rośliny zielone przez szkodnikami oraz rozmaitymi chorobami. Dlatego też opryski z pokrzyw są bardzo szeroko wykorzystywane w naturalnym rolnictwie. Można je oczywiście kupić gotowe, ale taniej i równie skutecznie będzie przygotować je samodzielnie.
Gnojówka z pokrzywy do nawożenia – jak ją zrobić?
By stworzyć nasz preparat będziemy potrzebować jak najmłodszych pędów pokrzywy. Koniecznie muszą być to te osobniki, które jeszcze nie przeszły procesu kwitnienia. Kolejna konieczna rzecz to wiadro czy beczka. Koniecznie muszą być to przedmioty z tworzywa sztucznego, pozbawione elementów metalowych, które niepotrzebnie wchodziłyby w reakcje chemiczne. Co równie ważne, wiadro w którym będziemy robić nasz nawóz z pokrzyw nie powinno być nimi wypełnione po brzegi – musimy zostawić przestrzeń konieczną do wymiany gazowej zachodzącej w trakcie fermentacji.
Zaczynamy jednak od zebrania pędów. Na każdy jeden ich kilogram będziemy potrzebowali dziesięciu litrów wody. Pędy szatkujemy na mniejsze kawałki, zalewamy na przykład wodą deszczową. Teraz pozostaje przykryć całość gazą lub innym materiałem przepuszczającym powietrze i czekanie, aż pokrzywa w formie oprysku będzie gotowa. Zajmuje to zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni, w trakcie których powinniśmy codziennie mieszać gnojówkę. O tym, że preparat jest gotowy, poinformują naz mocne bąbelki i piana utrzymujące się na jego powierzchni oraz zmieniony, ciemniejszy kolor wody.
Nawóz pokrzywa – do czego?
Zanim powiemy do czego go stosować zaznaczmy, że przygotowany w powyższy sposób preparat musimy rozcieńczyć z czystą wodą w stosunku około jeden do dwudziestu. Dopiero wtedy możemy przelać środek wzmacniający do pojemnika ze spryskiwaczem.
Opryski pokrzywowe bardzo często stosuje się w ogródkach warzywnych, zwłaszcza w tych, w których rosną kapusta, ogórki oraz pomidory. Dobre skutki osiągniemy także wtedy, gdy gnojówkę zastosujemy do drzewek owocowych, jednorocznych kwiatków, iglaków, bylin czy krzewów. Nie tylko wzmocnimy w ten sposób rośliny, ale też ochronimy je przed mszycami, wybranymi chorobami grzybowymi oraz przędziorkami.