Rośliny doniczkowe – zarówno te zielone, jak i kwitnące, stanowią wspaniałą ozdobę wnętrz, jednak pod warunkiem, że są zadbane i zdrowe. Jednym z zabiegów poprawiających wygląd roślin, ale również dbających o ich kondycję jest czyszczenie i nabłyszczanie liści. Jedną zaś z metod jest stosowanie ECO chusteczek do nabłyszczania liści, które w sposób naturalny dbają o ich piękno.

Jak pielęgnować rośliny i nabłyszczać liście?

Nabłyszczanie liści, np. za pomocą chusteczki do czyszczenia liści, to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, jakimi można objąć rośliny doniczkowe, pamiętając oczywiście o ich podlewaniu, odpowiednim nawożeniu czy przesadzaniu do większych doniczek gdy tego potrzebują. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie rośliny można nabłyszczać, a wynika to ze specyfiki ich liści. Omijamy zatem rośliny o liściach matowych, jak również pokrytych włoskami – zatem dotyczy to m.in. popularnych kaktusów czy geranium, a także sukulentów. Nie czyścimy również liści o strukturze pierzastej, zatem takich jak paprocie oraz liści o budowie nitkowatej. A czemu służą zabiegi ściereczkami do nabłyszczania liści? Z pewnością ich urodzie i lepszej prezencji. Jednak zabieg ten ma również na celu usuwanie z nich kurzu, nawilżanie i odżywianie. Wykonując zabieg z użyciem preparatów do nabłyszczania takich, jak naturalne chusteczki do czyszczenia liści należy być niezwykle ostrożnym i delikatnym, aby nie uszkodzić struktury liścia, a w konsekwencji – doprowadzić do obumarcia rośliny.

Sposoby nabłyszczania liści roślin domowych

Czym zatem nabłyszczać liście roślin? Są dwa kierunki – można do tego wykorzystywać domowe sposoby albo zaopatrzyć się w specjalny preparat dostępny w różnych formach. W ramach tej pierwszej grupy znajdziemy czyszczenie odgazowanym piwem, wodą z odrobiną oleju czy skórką od banana. W przypadku gotowych preparatów natomiast można skorzystać z nabłyszczaczy w sprayu, jednak tu trzeba wykazać się dużym wyczuciem jeśli chodzi o ilość i równomierność nakładanej warstwy produktu. Bardzo wygodną opcją są natomiast różnego typu ściereczki nabłyszczające do roślin. I tu okazuje się, że wybór wcale nie będzie taki oczywisty. Wśród ściereczek do liści bowiem znajdziemy takie o skomplikowanym składzie, z dużą ilością substancji, których nazw nie znamy. Jeśli jeszcze do tego mają oznaczenie o toksyczności, lepiej ich unikać. Postawmy zatem na te produkty, które w swoim składzie mają 100% lub przynajmniej większość naturalnych składników. Takie eco ściereczki nabłyszczające do liści zawierają zazwyczaj oliwę, wosk pszczeli czy miód. Mogą również zawierać środki nawożące, jednak warto wówczas sprawdzić, czy nie jest ich zbyt dużo i czy nie są to substancje agresywne dla roślin. Popularne są również eco ściereczki do liści z wyciągiem z alg atlantyckich.