Sztuka uprawiania miniaturowych drzewek w płaskim naczyniu narodziła się niemal dwa tysiące lat temu w Chinach – Cesarz, którego władza rozciągała się na ogromnym terenie, nie był w stanie dotrzeć do każdego zakątka kraju, dlatego poddani wpadli zatem na pomysł, że skoro on nie może przybyć i poznać wszystkich krain, krainy „przybędą” do niego. Artyści i ogrodnicy z zapałem tworzyli plansze będące odwzorowaniem dalekich krajobrazów, sadzili w płaskich doniczkach karłowate rośliny, które dzięki specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym wyglądały na wiekowe, niedoskonałe, wysmagane przez wiatr, spieczone przez słońce. Na punkcie bonsai oszaleli Japończycy, po pokazie w Paryżu w 1878 roku – Europejczycy, a kiedy japoński Cesarz oddał Amerykanom połowę swojej kolekcji w ramach wojennego odszkodowania za straty, karłowate rośliny zdobyły serca Jankesów.

Na czym polega sztuka bonsai?

Bon – płaska tacka, sai – roślina – w ogromnym skrócie sztuka bonsai oznacza więc uprawę miniaturowych roślin w minimalistycznych donicach. By drzewka pozostały karłowate, miały  naturalny wygląd rośliny poddawanej wpływom środowiska i czynników atmosferycznych, muszą  przez wiele lat być poddawane redukcji systemu korzeniowego, odpowiednim zabiegom formowania tj. przycinanie i podwiązywanie. Kształtowanie drzewek wymaga od ogrodnika dużej cierpliwości, pracy, wiedzy o pielęgnacji roślin, wiedzy o formowaniu (np. drutowanie pnia nie może być widoczne dla osób postronnych), ale sam proces jest źródłem radości oraz jak twierdzą wyznawcy buddyzmu – relaksu i spokoju.

Jak długo rośnie drzewko bonsai?

Drzewka bonsai rosną bardzo długo – właściwa pielęgnacja opieka nad rośliną sprawia, że niektóre okazy przekazywane są z pokolenia na pokolenie i dożywają naprawdę sędziwego wieku. Ci, którzy uwielbiają prace ogrodnicze, których cieszy obserwowanie wszystkich procesów wzrostu rośliny, którzy chcą mieć od początku kontrolę nad formowaniem rośliny, mogą rozpocząć uprawę bonsai od własnoręcznego wysiania nasion (kupionych lub znalezionych w lesie). Po trzech latach siewka jest na tyle duża, że umożliwia rozpoczęcie konkretnych prac. Ci zaś, którzy nie dysponują dużymi pokładami cierpliwości, mogą skorzystać z gotowych rozwiązań. Jeśli chodzi o drzewka formowane szkółka z zielonymi roślinami, w której nadaje się im różne formy i kształty, będzie najlepszym rozwiązaniem. W szkółce nie tylko znajdziemy bogaty wybór roślin, ale i otrzymamy fachowe porady dotyczące uprawy bonsai.

Mini krajobraz na tacy, drzewko walczące z siłami natury, drzewko na skale – niezależnie od tego jaki styl bonsai wybierzemy, zawsze będzie to niebanalna i ciekawa ozdoba pomieszczenia, tarasu lub ogrodu.