Trudno znaleźć kogoś na całym świecie, kto nie zachwyciłby się bonsai. Starannie wypielęgnowane karłowate drzewka w minimalistycznych doniczkach mają w sobie tak wiele uroku, że moda na nie przetrwała setki lat. Nie każdy patrzący i zachwycający się drzewkiem na skale, drzewkiem sprawiającym wrażenie przewróconego, miniaturowym krajobrazem wie, ile czasu, pracy i cierpliwości było trzeba włożyć, by można było to cudo oglądać.
Formowanie drzewek
Miniaturowe drzewka muszą być kształtowane. Dzięki specjalnym zabiegom m.in. przycinaniu, naginaniu, drutowaniu, układaniu świeżych pędów nadaje się roślinie odpowiedniego kształtu np. drzewka rosnącego w niesprzyjających warunkach środowiskowych, walczącego z potęgą żywiołów. Aby korzenie wyglądały na prawie wyrwane siłą z ziemi, pień był przekrzywiony w danym kierunku, gałęzie skierowane w jedną stronę potrzebne są narzędzia i akcesoria ogrodnicze.
Niezbędne narzędzia do formowania drzewek
Niektórzy ogrodnicy nie polegają wyłącznie na narzędziach i niektóre zabiegi formujące wykonują własnymi rękoma. Najczęściej palcami usuwa się niepotrzebne świeże młode pędy. Tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne i ostre cięcie, które nie spowoduje zmiażdżenia liści, pędów i niezdrewniałych gałęzi bardzo dobrze sprawdzi się sekator i nożyce. Niepotrzebne zdrewniałe gałęzie usunąć warto za pomocą specjalnych kleszczy – dzięki równemu cięciu, powstałe na pniu rany szybciej się zabliźniają (można użyć specjalnej pasty). Pień drzewka oraz korzenie formuje się za pomocą dłuta, piły oraz drutu aluminiowego, sznutu, taśmy klejącej. Im większe drzewko, im dłużej trwa formowanie, tym więcej narzędzi potrzeba. Specjalne gotowe zestawy narzędzi do bonsai można kupić w wyspecjalizowanych i niewyspecjalizowanych sklepach. Warto zwrócić uwagę na to, by były dobrej jakości i wykonane z materiałów, które nie pokryją się rdzą.
Nie tylko narzędzia
Fascynaci bonsai mogą zaopatrzyć się w akcesoria przydatne w formowaniu drzewek. Należą do nich m.in. pazurki do usuwania ziemi i rozczesywania korzeni, bambusowe szpatułki do ubijania podłoża i usuwania go spomiędzy korzeni, specjalna konewka z długim i cienkim dzióbkiem, obrotowy stolik, na którym umieszcza się roślinę i obraca w miarę postępu prac.
Przygotowując się do roli ogrodnika bonsai warto wziąć jedną z najważniejszych rad do serca – nie wszystkie gatunki „lubią” zabiegi ogrodnicze. Jeśli wybierzemy właśnie taką roślinę to choćbyśmy nie wiem ile wiedzy mieli na temat formowania, choćbyśmy nie wiem jakie narzędzia mieli, efekt prac będzie mizerny.