Jak optycznie powiększyć przestrzeń ogrodu?

Mały ogródek może być nie tylko na działce, ale też obok domu. Nie oznacza to jednak, że nie można z niego w pełni korzystać. Jest wiele sposobów, w który można go zaaranżować. Bardzo ważne jest jednak optycznie powiększenie jego przestrzeni. Jeśli za ogrodzeniem jest duża przestrzeń, nie warto budować muru, a raczej siatkę, przez którą wszystko będzie widoczne. Może to wywołać wrażenie, że ogród jest większy. Niektórzy stosują też lustra. Jest to oczywiście kolejny obowiązek, ponieważ trzeba je często myć i wycierać, ale dzięki temu ogródek może wydawać się nawet o wiele bardziej przestronny. Nie powinno się również zastawiać go wielkimi przedmiotami i sprzętami. Każda taka rzecz pomniejsza optycznie przestrzeń.

Jakie rośliny będą odpowiednie do małego ogródka?

Przy niewielkiej ilości przestrzeni do zaaranżowania ogrodu, nie warto sadzić drzew o grubych pniach. Tutaj trzeba się zastanowić nad jakimś rosnącym wysoko iglakiem, który da cień, a nie zabierze tylu miejsca. Przy wyborze kwiatów warto zwrócić uwagę na ich kolory. Biel oraz róż powiększają optycznie przestrzeń, więc warto to wykorzystać. Dobrze będą też pasowały drobniutkie kwiatki, których będzie dużo. Mogą one wywołać podobny efekt. Dobrze byłoby nie wybierać gęstych krzewów, a raczej wąskie i smukłe.

Jak zaaranżować strefę wypoczynkową w małym ogródku?

Strefa wypoczynkowa jest bardzo ważnym elementem każdego ogrodu. W przypadku ograniczonej przestrzeni należy ją dobrze zaplanować. Nie warto inwestować w toporne, wielkie meble, a raczej w ciemne meble na wąskich nogach. Można zbudować wiatę na wąskich słupach, która zapewni daszek – ochronę przed deszczem. Można też tam zorganizować grilla lub po prostu odpocząć wśród roślin. Dość popularne jest wstawianie piaskownicy dla dzieci lub huśtawki. W takiej przestrzeni należy wykorzystać to, co w ogrodzie już się znajduje. Świetnym przykładem jest powieszenie huśtawki na drzewie, dzięki czemu nie marnujemy miejsca na duży i niepotrzebny stelaż.