Trendy w urządzaniu ogrodów i na akcesoria ogrodowe szybko się zmieniają. Słychać już coraz głośniejsze opinie, że po wielkim zachwycie i wielkim boom moda na oczka wodne właśnie się skończyła. Po gorączkowym okresie wykopywania dołów pod zbiorniki, poszukiwaniu filtrów, lamp i roślin, po zgłębianiu wiedzy na temat faz rozwoju glonów, przyszedł czas, gdy oczka wodne zostały tylko w ogrodach tych, którzy nie podlegają chwilowym modom, tych  najwytrwalszych hobbystów, którzy potrafią docenić i wygląd, i znaczenie oczka i nie zrażają się obowiązkami i czynnościami pielęgnacyjnymi, jakie trzeba przy nim wykonać.

Jaką rolę pełni w ogrodzie oczko wodne?

Oczka wodne stanowią dekorację ogrodu od tysięcy lat – urozmaicają jego architekturę, a pięknie utrzymane, zarybione i obsadzone bagienną i wodną roślinnością stanowią przedmiot zachwytu właścicieli, domowników i gości. Nie tylko ze względów estetycznych lubimy odpoczynek i relaks nad wodą. Parująca woda ze zbiornika sprawia, że w najbliższej okolicy panuje swoisty mikroklimat – powietrze jest nawilżone i oczyszczone. Z obecności stale zgromadzonej wody korzystają liczne owady i zwierzęta – dla jednych jest to możliwość kontaktu z naturą, dla drugich problem i powód do likwidacji oczka. Warto wspomnieć o jeszcze jednej roli oczka – zmusza właściciela do aktywności fizycznej, co znowu może być różnie przez nich odebrane.

Pielęgnacja oczka wodnego

Oczko wodne wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. W zbiorniku o niewielkich rozmiarach toczą się prawie wszystkie procesy życiowe – rozwijają się i rozrastają rośliny, pływają ryby, które trzeba karmić, na powierzchni wody unoszą się liście i szczątki martwych roślin, gromadzą się osady denne, maleje ilość tlenu, powstają warunki idealne do masowego rozwoju glonów. Równowaga biologiczna w oczku jest bardzo delikatna, niewiele trzeba, by została zachwiana. Konieczne są zabiegi pielęgnacyjne w postaci oczyszczania lustra wody, usuwania nadmiaru roślin, odławiania ryb, usuwania osadu dennego, zainstalowania i oczyszczania filtrów. Pomocne w pielęgnacji są preparaty do oczek wodnych, szczególnie te, których skład jest naturalny, oparty na starannie wyselekcjonowanych mikroorganizmach o ukierunkowanym działaniu (redukcja osadów, oczyszczanie wody poprzez aktywację życia biologicznego). Biopreparaty są wydajne, skuteczne, nie szkodzą środowisku, można je stosować bez konieczności wyławiania ryb. To oznacza skrócenie czasu i ilości potrzebnych czynności pielęgnacyjnych. Może gdyby wszyscy dotychczasowi właściciele oczek o nich wiedzieli, nie porzuciliby tak szybko myśli o ich likwidacji?