Piękny, zielony i bujny żywopłot to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Rozwiązanie to jest bardzo popularne, ponieważ zapewnia duży poziom prywatności, pożądaną ochronę oraz prezentuje się naturalnie i atrakcyjnie. Niestety, w przeciwieństwie do tradycyjnych rodzajów ogrodzenia, na wysoki i gęsty żywopłot należy sporo poczekać – niezbędna jest też jego odpowiednia pielęgnacja oraz przycinanie, które pomoże mu nadać pożądany kształt. Istnieją jednak niektóre gatunki krzewów iglastych, które szybka rosnąć, dlatego są chętnie wybierane na żywopłoty. Co warto o nich wiedzieć?

Które iglaki na żywopłot wybrać?

Wybór odpowiedniej rośliny na żywopłot nie może być kwestią przypadku – nie wszystkie iglaki nadają się do tego celu. Powinny one być z natury gęste oraz odporne na mróz. Najlepiej stawiać na krzewy, które mają regularny kolumnowy lub stożkowy kształt, dzięki czemu nie będą wymagać intensywnego cięcia. Jakie gatunki cieszą się największym powodzeniem w naszych warunkach? Przykładem może być jałowiec pospolity, który nie jest wymagający w pielęgnacji – dobrze znosi słońce oraz suszę i nie jest wybredny, jeśli chodzi o glebę. Innym gatunkiem polecanym na żywopłoty jest choinka kanadyjska. Doskonale znosi przycinanie, dlatego jest chętnie stosowana na żywopłoty formowane. To drzewo, które rośnie w niezbyt suchej glebie, zarówno na słońcu, jak i w cieniu.

Najpopularniejsze iglaki na żywopłot

Jakie inne szybko rosnące iglaki są chętnie stosowane na żywopłot? Na przykład cis pośredni lub pospolity. Za ich pomocą stworzysz gęste oraz intensywnie zielone żywopłoty, które z łatwością nadają się do formowania. Ich atutem jest to, że dobrze rosną zarówno w cieniu, jak i na słońcu. Bardzo małe wymagania glebowe ma też jałowiec chiński, który tworzy liczne odmiany, różniące się kształtem i pokrojem. Jeśli chodzi o jałowce, uważa się, że najlepszym gatunek na żywopłot jest jałowiec skalny – szczególnie jego stożkowe i szybko rosnące odmiany. Do innych polecanych roślin należy też świerk pospolity.