Jest wiele sposobów na skuteczne podniesienie efektywności naszych upraw. Jednym z nich, zaliczanym do grona rozwiązań naturalnych, są nawozy dolomitowe. Dzięki nim do gleby dostarczana jest zwiększona ilość składników warunkujących dobry wzrost warzyw – magnezu oraz wapnia. Monomineralna skała osadowa (bo nią jest dolomit) jest dobrze wchłaniana przez rośliny oraz glebę, dzięki czemu efekty nawożenia zauważymy naprawdę szybko.

Odkwaszanie gleby dolomitem – kiedy jest zalecane?

Wspomniane preparaty należy stosować zwłaszcza tam, gdzie gleby są bardzo kwaśne, ubogie w wapń i magnez. Dzięki nim dochodzi także do lepszej przyswajalności fosforu i azotu, a więc do pozytywnej zmiany struktury wodno-powietrznej w glebie. Co kluczowe, nawóz dolomit polecany jest zarówno do upraw warzywnych, owocowych, kwiatowych, jak i chociażby do trawników, w których łatwo eliminuje on mech. W ten sposób murawa jest nie tylko zdrowsza, lepiej odżywiona, ale też pozbawiona niechcianych szkodników roślinnych.

Kiedy i jak stosować odkwaszające nawozy dolomit?

Środki wspomagające, o których mowa, najlepiej stosować latem bądź jesienią, zaraz po zbiorach. Są to zdecydowanie najoptymalniejsze terminy do tego typu działań. Gdy jednak zależy nam na wzmocnieniu gleby jeszcze przed siewem, dopuszczalne jest użycie dolomit nawóz odkwaszający na około czterech tygodni przed nasadzeniami bądź sianiem. Gdy naniesiemy nawóz, należy go wymieszać z ziemią na głębokość około dwudziestu centymetrów. Taki proces należy powtarzać co trzy lata, a w przypadku bardziej ubogich gleb nawet co trzy lata.