Jak od dawna wiadomo – sport to zdrowie. Dlatego właśnie dużo ludzi decyduje się na poranne bieganie. Nie dość, że jest to genialny sposób na poranną senność, to można zadbać o kondycję i mięśnie oraz spalić nadmiarowe kalorie z dnia poprzedniego. Jednak nic nie może być zbyt piękne. Biegaczy codziennie dotyka dość poważny, nieprzyjemny problem – smog. Jest to nic innego jak bardzo zanieczyszczone powietrze. Podczas biegania oddychanie jest bardzo ważne, a częste zaciąganie się takim brudem, jest nie tyle nieprzyjemne, ale przede wszystkim bardzo niezdrowe.

Czy warto zdecydować się na używanie masek antysmogowych do biegania?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – Jak najbardziej! Wystarczy spojrzeć na to, jakie szkody dla naszego organizmu czyni smog. Jest on przede wszystkim bardzo alergizujący i może wywołać astmę i duszności. Może też być powodem nowotworów i wywołać niewydolność oddechową lub spowodować zaostrzenie zapalenia oskrzeli. Nieco rzadszymi, ale też występującymi objawami są przewlekłe choroby płuc i paraliż układu krwionośnego, a nawet zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka. Na pewno można by znaleźć więcej nieprzyjemnych powikłań wdychania smogu. Są to zdecydowanie najmocniejsze argumenty za tym, że warto zdecydować się na noszenie masek antysmogowych. Są też oczywiście wady – na przykład to, że jest ciężej oddychać, ale to zdecydowanie nie przewyższa zalet.

Czy maski antysmogowe do biegania faktycznie działają?

Po wielu testach można jak najbardziej potwierdzić, że ten produkt, jakim są maski antysmogowe, faktycznie działa. Jest jednak kilka warunków, które powinny zostać spełnione. Przede wszystkim musi ona mieć atest oraz musi za nią stać renomowany producent półmasek FFP2. Dodatkowo taka maseczka musi być dobrze dopasowania – nie tylko kształtem, ale też rozmiarem. Jest to istotne, ponieważ w przeciwnym razie może się ona zsuwać lub być zwyczajnie niewygodna. Zwrócić na to szczególną uwagę muszą osoby noszące okulary, bo przy źle dopasowanej masce, będą one parować. Trzeba też regularnie zmieniać filtr, ponieważ to właśnie na nim osadzają się zanieczyszczenia.