Piękny i wypielęgnowany ogród to marzenie niejednego właściciela domu jednorodzinnego. Niestety, aby cieszyć się pożądanym efektem, w prace ogrodnicze trzeba włożyć bardzo dużo czasu i wysiłku. Niezbędne jest też posiadanie przynajmniej podstawowych narzędzi ogrodniczych, dzięki którym praca stanie się łatwiejsza oraz bardziej komfortowa. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, z pewnością będziesz potrzebował noży ogrodniczych. Jakie ich rodzaje są dostępne na rynku oraz czym się wyróżniają?

Noże ogrodnicze i ich zastosowanie

Nóż ogrodniczy to nic innego jak ostre narzędzie o sierpowatym kształcie, które przeznaczone jest do obcinania cienkich gałązek i pędów czy szczepienia roślin. Przydaje się też do wygładzania ran na gałęziach, które mogą powstać po przycinaniu ich piłą. Tak naprawdę wykonywanie takich prac tradycyjnymi nożyczkami czy nożem kuchennym byłoby bardzo niewygodne, a wręcz niebezpieczne, dlatego zainwestowanie w profesjonalne noże ogrodnicze jest więc obowiązkowe, jeżeli na dobre chcesz zająć się ogrodnictwem. Narzędzia solidnie wykonane z wysokiej jakości materiałów okażą się trwałe oraz odporne na rdzę – jest to bardzo ważne, ponieważ często przechowywane są na zewnątrz oraz bywają narażone na wilgoć czy inne, trudne warunki atmosferyczne. Powinny wyróżniać się dobrymi właściwościami tnącymi oraz mieć ergonomiczną rękojeść.

Rodzaje noży ogrodniczych

Istnieje wiele różnych rodzajów noży ogrodniczych, które różnią się rozmiarem, kształtem i zastosowaniem. Inne modele sprawdzą się do przycinania i szczepienia roślin, a inne do wycinania chwastów czy ziół. W niektórych okolicznościach najlepszym wyborem będą nożyce lub sierpy. Do żywopłotów polecane są nożyce kute o charakterystycznym kształcie, dzięki którym można nadać krzewom pożądany kształt. Natomiast nóż ogrodniczy do oczkowania sprawdzi się podczas szczepienia roślin metoda okulizacja. Każdy ogrodnik powinien też mieć nieduże uniwersalne nożyczki, które ułatwią wykonywanie wielu różnych prac.