Rośliny z grupy storczykowatych należą do dość wymagających w uprawie. Przede wszystkim potrzebują one odpowiedniej ilości wody i światła. Ale samo to nie wystarczy. Swoje upodobania mają one też co do rodzaju gleby. Oczywiście można kupić od razu ziemię dedykowaną tym roślinom, jednak nawet ta specjalistyczna z czasem będzie coraz bardziej wyjaławiana. By odbudować właściwą glebę, postawmy na nawóz do storczyków w formie pałeczek. Taka forma jest bezproblemowa w zastosowaniu i wystarczy jej użyć średnio trzy-cztery razy do roku. Dzięki niej nasze kwiaty będą kwitły długo i bardzo obficie.

Co zawierają pałeczki do orchidei?

Podstawą każdego z omawianych preparatów są poniższe pierwiastki chemiczne dodawane w różnych proporcjach: potas, fosfor, azot oraz magnez. Do tego producenci dodają takie pokarmowe mikroskładniki jak mangan, bor, żelazo, molibden, miedź oraz cynk. W ten sposób uzyskiwany jest w pełny zbilansowany zestaw będący odpowiedzią na wymagające potrzeby kwiatów.

Jak wspomnieliśmy, pałeczki nawozowe do storczyków używa się średnio raz na trzy miesiące. Jednak w okresie mniejszego wzrostu rośliny (czyli zimą), stosuje się połowę dawki zalecanej w inne miesiące. Dokładna rekomendowana ilość nawozu zależna jest od średnicy doniczki, w której żyje roślina. I tak:

  • 1 pałeczka dla doniczek o średnicy 5 cm i mniejszych
  • 2 pałeczki dla doniczek o średnicy 6-10 cm
  • 3 pałeczki dla doniczek o średnicy 11-15 cm
  • 4 pałeczki dla doniczek o średnicy 16-20 cm

Każde 5 cm średnicy doniczki to więc dodatkowa pałeczka nawozowa do orchidei, którą musimy umieścić w glebie.