Pewnie każdemu z Was zdarzyło się, że w jego szafie z ubraniami czy na półkach z sypkimi produktami spożywczymi pojawiły się mole. Skąd się tam wzięły? Mogły przylecieć przez otwory wentylacyjne czy po prostu przez otwarte okna lub drzwi. Mogliśmy je też przynieść ze spaceru. Larwy tych szkodników są tak małe, że nie jesteśmy w stanie ich zauważyć. Gdy jednak owad podrośnie, należy go szybko usunąć z otoczenia. Jednym ze sposobów pomocnych w osiągnięciu tego celu jest pułapka feromonowa na mole. Jak ona działa? Jak ją stosować? Czy na pewno spełni ona nasze oczekiwania? No i gdzie ją można kupić?

Jak działają feromonowe pułapki przeciwmolowe?

Na wstępie zaznaczmy, że omawiane specyfiki to tak naprawdę produkty zaliczane do grupy naturalnych, które w naturalny sposób chronią nas przed szkodnikami. Takie łapki feromonowe na mole posiadają bowiem specjalne dyspensery z mocnymi, dobrze dobranymi feromonami, które uzupełniono o przestrzenie wyposażone w silny klej, do którego zwabione owady się przyklejają.

Ale jakie dokładnie to są feromony? Otóż są to żeńskie feromony płciowe moli, do których chętnie ciągną męskie jednostki szkodników. Jest to ważne z kilku względów. Po pierwsze, z poczwarek moli zawsze jako pierwsze wykluwają się samce. Po drugie – zwabienie samca znacznie ograniczy możliwości rozrodcze całej grupy owadów. Jak więc widzimy lep feromonowy na mole zapobiegnie dwóm największym problemom z nim związanym.

Co ile należy wymieniać pułapki feromonowe przeciwmolowe?

Większość produktów dostępnych w sklepach internetowych i stacjonarnych prawidłowo działa przez około trzy miesiące. Przez ten kwartał wydzielana jest maksymalna ilość feromonów, później proces ten albo jest znacznie ograniczony, albo zanika zupełnie.

By na stałe pozbyć się szkodników, zwłaszcza tych spożywczych, należy niestety pozbyć się wszystkich produktów sypkich występujących w naszej szafce. Nie wiemy bowiem w których z nich osadziły się larwy niewidoczne dla oka.