Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów upraw roślin jest rolnictwo i ogrodnictwo ekologiczne. Ekologiczne czyli takie, które w swoim procesie wykorzystuje substancje i procesy pochodzenia naturalnego a więc przede wszystkim niezawierającego chemii. Czy da się to osiągnąć w przypadku konieczności walki z chorobami grzybowymi dotykającymi rośliny? Na szczęście tak! Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się jak chronić rośliny przed grzybami nie używając środków chemicznych. Niektóre z omawianych przez nas prostych, naturalnych metod na pewno Cię zaskoczą!

Naturalna ochrona roślin przed grzybami – podstawowe zasady

Aby rośliny były jak najmniej podatne na działanie grzybów należy po pierwsze zadbać o to, by były one zwyczajnie silne, mocne. Zagwarantuje to zwłaszcza ich odpowiednia, codzienna pielęgnacja, zagwarantowanie prawidłowych warunków do wzrostu. 

Wrogiem pełnego zdrowia roślin jest także wieloletnie uprawianie tych samych roślin w tym samym miejscu. Rotacja gatunków (tak zwany płodozmian) zapobiegnie wyjaławianiu gleby oraz sprawi, że zminimalizuje się ryzyko wystąpienia szkodliwych patogenów i będzie się sprzyjało zachowaniu równowagi naturalnej w ekosystemie.

By zapobiegać pojawianiu się chorób grzybowych i minimalizować skutki tych, które już pojawiły się w naszym ogrodzie, zadbajmy o systematyczne przycinanie roślin i ich regularne oczyszczanie, w tym o usuwanie chorych, opadłych już części. Dzięki temu pozbędziemy się zarażonych elementów, sprawimy że rośliny będą odpowiednio wentylowane a nadmierna wilgoć sprzyjająca rozwojowi grzybów nie będzie się na nich zatrzymywać.

Ekologiczna ochrona roślin przed chorobami grzybowymi zakłada także to, byśmy minimalizowali używanie nawozów chemicznych mogących osłabiać rośliny i rozsądnie, zgodnie z potrzebami upraw, stosowali nawozy naturalne dostarczające uprawom mnóstwa składników odżywczych i poprawiające strukturę gleby.

Co jeszcze należy mieć na uwadze? By bez chemii ochronić rośliny przed grzybami pamiętajmy o tym, by:

  • regularnie monitorować stan roślin i błyskawicznie reagować na wszystkie niekorzystne zmiany na nich się pojawiające
  • zarówno przed okresem zimowym, jak i przed wiosną dokładnie przekopać ogród
  • zrezygnować z kompostowania roślin zarażonych grzybami – najlepiej będzie je po prostu spalić
  • regularnie usuwać spośród upraw chwasty
  • zachować właściwe odstępy między poszczególnymi roślinami, ich sadzonkami
  • unikać zbyt obfitego podlewania
  • pilnować właściwych terminów wysiewania i wysadzania roślin
  • zdezynfekować narzędzie, szklarnie oraz foliowe tunele zarówno przed sezonem, jak i po jego zakończeniu.

Sposoby na ekologiczne zwalczanie chorób grzybowych roślin

Jednym ze skuteczniejszych naturalnych środków do naturalnego zwalczania grzybów na roślinach jest gnojówka z pokrzywy na grzyby. Aby ją przygotować jeden kilogram świeżych pokrzyw (koniecznie tych które jeszcze nie kwitły) zalewamy dziesięcioma litrami deszczowej wody. Taką mieszankę przykrywamy materiałem przeciwdziałającym dostawaniu się do gnojówki zanieczyszczeń. Mieszamy dwa razy dziennie przez okres wynoszący od dwóch do czterech tygodni. O tym, że gnojówka jest gotowa, będzie świadczyło zniknięcie piany z powierzchni wody i zamienienie jej na przezroczystą ciecz koloru zielonego.

Kolejny skuteczny sposób na naturalne zwalczanie chorób grzybowych roślin to zastosowanie mieszanki w skład której wejdą: szare mydło (pięć mililitrów), soda oczyszczona (jedna łyżeczka) oraz woda (dwa litry). Wszystkie te składniki mieszamy ze sobą i potrząsamy, po czym preparat jest od razu gotowy do użycia. Przelewamy go do butelki ze spryskiwaczem i wykonujemy oprysk co trzy-cztery dni powtarzając go kilkukrotnie.

Jako formę profilaktyki walki z grzybami bytującymi na roślinach warto wykorzystać wywar ze skrzypu polnego który dodatkowo wzmocni nasze uprawy. Tu będziemy potrzebowali 250 gram świeżo ściętego skrzypu które zalewamy litrem wody. Zestaw doprowadzamy do wrzenia, gotujemy przez pół godziny po czym wyjmujemy skrzyp i wywar rozcieńczamy z wodą w stosunku jeden do dziesięciu.

Przeciwko chorobom grzybowym, ale też tym mającym podłoże bakteryjne pomoże domowy wywar z czosnku. Bierzemy sto gramów czosnku (ząbki razem ze skórkami) i dokładnie je rozcieramy. Zalewamy całość pięcioma litrami wody i odstawiamy na dobę w dowolne miejsce. Po tym czasie wstawiamy preparat na kuchenkę, gotujemy przez około dwadzieścia minut, studzimy, odcedzamy przez sitko z drobnymi oczkami i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem.

Oczywiście mamy świadomość tego, że nie każdy ma czas, miejsce i chęć niezbędne do tego, by przygotować swoje własne biopreparaty grzybobójcze. Producenci środków ochrony roślin wyszli naprzeciw takim właśnie osobom i przygotowali liczne naturalne środki stworzone na bazie roślin, pasożytniczych grzybów, owadzich wirusach czy bakteriach. Ich zaletą jest nie tylko duża skuteczność, ale też wysoka selektywność. Czyli, mówiąc inaczej, działają one wyłącznie na organizmy do zwalczania których są przeznaczone, pozostając w pełni nieszkodliwymi dla gleby, samych roślin a także owadów.