Zarówno tkaniny sztuczne, jak i te syntetyczne, powstają w specjalistycznych laboratoriach. Podstawową różnicą między nimi jest to, że te drugie tworzone są wyłącznie z produktów, które nie są spotykane w środowisku naturalnym. Trzeba więc je wyprodukować od całkowitych podstaw. Włóknina syntetyczna występuje w pięciu najpopularniejszych rodzajach. Poniżej opisujemy, z czego powstaje i jakie pozytywne właściwości ma każdy z nich.

Tkanina syntetyczna – nie tylko poliester

Gdy mówimy o materiałach sztucznych, wiele osób jako pierwszy wymienia włókniny poliestrowe. Powstają one z pochodnych naftowej ropy, w efekcie ich chemicznej syntezy. W pierwszym etapie produkowane są płatki poliestrowe, które po przetopieniu zamieniane są w włókna. Poliestry są proste w codziennej pielęgnacji, nie wchłaniają też wody i nie są podatne na powstawanie na nich trwałych plam. Dodajmy do tego także sprężystość, elastyczność tkaniny.

Kolejne szeroko wykorzystywane syntetyczne włókniny to poliamid, kojarzony jeszcze do niedawna wyłącznie z pończochami. Te długołańcuchowe polimery o aminowych wiązaniach powstają przede wszystkim poprzez reakcje amin z kwasami. Włókniny poliamidowe obecnie znajdziesz zwłaszcza w ubraniach dla sportowców oraz kostiumach kąpielowych. Będą one odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozdarcia przy przetarcia. Nie ma też konieczności ich prasowania, gdyż jest to tkanina niegniecąca się.


Do grupy materiałów niegniecących się zalicza się również włókniny akrylowe. Odzież z nich wykonana może na pierwszy rzut oka przypominać odzież wełnianą, jednak nie będzie równie ogrzewająca jak wełna. Zalety akrylu to przede wszystkim łatwość w pielęgnacji i wspomniany już brak konieczności prasowania.

Inna tkanina z włókien syntetycznych określana jest jako elastan. Ten składnik zwany też spandexem lub lycrą stanowi najczęściej dodatek do różnych innych materiałów, który ma za zadanie poprawić ich elastyczność oraz rozciągliwość. Ubrania z elastanu można skutecznie prać w niskich temperaturach, gdyż łatwo schodzą z nich zabrudzenia. Nie są też podatne na gniecenie się.

Ostatni z materiałów, który chcemy tu omówić, to syntetyczna włóknina wigofil. Powstaje ona z włókien polipropylenowych i może mieć bardzo różną grubość – od zaledwie 15 g/m2 do nawet prawie 200 g/m2. Znajdziemy ją jako podbicie domowych mebli, usztywnienie w różnego typu torebkach a także jako podstawowy materiał używany do szycia wielorazowych toreb na zakupy.