Te delikatne białe kwiatki, które od maja aż do późnej jesieni ozdabiają nasze łąki, okazują się być prawdziwym skarbem, jeśli chodzi o składniki o pozytywnym wpływie na nasz organizm. Rumianek, bo o nim mowa, od setek lat wykorzystywany jest w medycynie ludowej, jako skuteczny środek o wszechstronnym zastosowaniu. Na co dokładnie pomaga? Jak go stosować?

Rumianek – drobne kwiatki o potężnym działaniu

Pomimo iż sama roślina dorasta do nawet 60 cm wysokości, to składnikiem zielarskim są wyłącznie koszyczki kwiatowe, z których wykonuje się okłady, napary czy nawet kąpiele rumiankowe. Wśród substancji zawartych w tym niepozornym ziele wymienić warto m.in. olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy, cholinę czy witaminę C. Taka kombinacja sprawia, że sprawdza się on zarówno stosowany zewnętrznie, jak i spożywany. Napary z rumianku działają uspokajająco i przeciwdepresyjnie (ułatwiając również zasypianie), rozkurczowo, przeciwwzdęciowo, przeciwzapalnie (działanie m.in. apigeniny, chamazulenu, matrycyny czy bisabololu). Rumianek stymuluje także wydzielanie żółci i soków trawiennych, działa ochronnie na błonę śluzową żołądka (pomocniczo w przypadku stanów zapalnych, wrzodów, nadżerek czy infekcji H.Pylori), a także wykazuje się działaniem moczopędnym, co jest szczególnie przydatne w przypadku problemów z nerkami.

Rumianek odnajduje się również jako ważny składnik kremów i maści łagodzących podrażnienia, ponieważ stosowany zewnętrznie wykazuje doskonałe właściwości przeciwzapalne, oczyszczające i gojące. Wyciąg z rumianku wykorzystywany jest również do przemywania oczu, pomagając w wygaszaniu trwającej infekcji czy stanu zapalnego.

Co jeszcze wiedzieć o rumianku?

W odróżnieniu od większości innych ziół i leków rumianek jest tak bezpieczny, że może być stosowany nawet u niemowląt, a jedynym przeciwskazaniem jest alergia na niego. Napary można spożywać od 3 do 5 razy dziennie, a stosowany miejscowo – zgodnie z zaleceniami lekarza czy farmaceuty. Ta stosunkowo niedroga i pospolita roślina z pewnością zasługuje na lepsze poznanie.