Kiedy po raz pierwszy użyto kostki brukowej do wyłożenia ciągów komunikacyjnych wokół posesji wydawało się, że nie ma lepszego rozwiązania. Trwała i estetyczna kostka o wielu wzorach i kolorach stała się bardzo popularna, ale nie wszędzie pasuje do stylu budynku, aranżacji ogrodu, preferencji właściciela posesji, stąd też niektóre alejki, podjazdy i parkingi wysypane są kamieniami ozdobnymi.
Zalety i zastosowanie kamieni ogrodowych
Pięknie wyglądają, niewiele kosztują, można zastosować je na wiele sposobów i nie potrzebna do tego jest pomoc specjalistów. Ozdobne kamienie wykorzystywane są jako warstwy drenażowe dla kwiatów, jako materiał ściółkujący zamiast naturalnej kory (kruszywo „kora sosnowa”) czy folii, jako dekoracja oczek wodnych, jako wypełnienie przestrzeni między płytami, jako ozdoba rabat (bardzo dobre efekty wizualne, ale nie tylko, ponieważ odpowiednio dobrane kamienie poprawiają pH gleby, daje np. wysypanie kolorowych kamieni wokół kwiatów).
Jakie kamienie ozdobne spotykamy w ogrodach?
Wybór kamieni ozdobnych jest ogromny. Podczas podejmowania decyzji, warto mieć na uwadze, by kamień nie zaburzył harmonii otoczenia domu tj. kolorystyki zieleni, kwiatów oraz nie gryzł się z elewacją domu. Bezpiecznymi i najczęściej wybieranymi kolorami są odcienie szarości, czerni lub bieli. Do usypywania miejsc mocno eksploatowanych tj. parkingów, podjazdów i alejek zaleca się stosowanie porfirów, grysów (granitowy, kwarcytowy i cieszący się dużym zainteresowaniem grys Łódź w kolorze zielonym), grubych i drobnych żwirów. Na rabatach aż się prosi, by wysypać nienagannie białe kamyki, ale ogrodnicy zalecają, by sprawdzić czy dany kamień nie zaszkodzi roślinom. Tak więc białe kamyki nadadzą się pod tuje i bukszpany. Bazalt i piaskowce można wysypać wszędzie, ale pod azaliami czy hortensjami lepiej sprawdzi się granit, który zakwasza glebę. Pod trawy ozdobne można wysypać kamienie typu kora. Kamienie dostępne są w różnych frakcjach i grubościach – w zależności od przeznaczenia i zamierzonego efektu można wybrać odpowiednią wielkość – drobne na drogi, o ostrych krawędziach jako podstawa pod meble ogrodowe, większe do dekoracji (głazy na skalniaki, monolity).
Kamienie w ogrodzie to naturalna, neutralna dla środowiska ozdoba, która właściwie zastosowana (wysypane na agrowłókninę, ograniczone obrzeżami) przez długi czas cieszy dobrym wyglądem. Efekty dekoracyjne jakie można uzyskać wysypując kamienie są imponujące (pod warunkiem, że są właściwie dobrane), nic więc dziwnego, że nie wszyscy decydują się na kostkę.