Każdy kto mieszkał na wsi lub odwiedzał ją w trakcie wakacji na pewno doświadczył tego, jak nieprzyjemnie piecze skóra po kontakcie ze świeżą pokrzywą. Warto jednak nieco zakopać te niemiłe wspomnienia i dowiedzieć się, że moczenie nóg w pokrzywie może przynieść nam bardzo wiele pozytywnych skutków? Jakich? O tym piszemy w poniższym tekście. Podpowiemy też jak przygotować napar zbawiennie działający na naszą skórę.

Pokrzywa – zalety płynące z natury

Co sprawia, że właściwości lecznicze pokrzywy i te kosmetyczne są tak duże? To bogaty zestaw dobroczynny składników skrywający się w liściach i łodygach omawianej rośliny. Znajdziemy tu oczywiście chlorofil, ale też witaminy (K, C i te z grupy B), flawonoidy i garbników. Do nich natura dodała takie minerały jak krzem, wapń, żelazo, cynk, magnez, fosfor oraz mangan. 

Ale i sam korzeń pokrzywy właściwości nie jest ani trochę uboższy. Zawiera on bowiem tak sole mineralne i organiczne kwasy, jak i sterole, polisacharydy oraz pektyny. W związku z tym planując moczenie nóg w pokrzywie warto zadbać o to, by napar przygotowany był z całej rośliny, nie zaś z samych jej listków.

Musisz to wiedzieć. Pokrzywa i jej właściwości

Skład składem, ale co z niego wynika bezpośrednio dla nas? Dokładnie jakie właściwości ma pokrzywa? Przede wszystkim, ogranicza ona rozwój stanów zapalnych pojawiających się na naszej skórze. Sprawia też, że praca łojowych gruczołów staje się spokojniejsza, efektem czego jest zmniejszona produkcja sebum.

Co więcej, pokrzywa właściwości zdrowotne posiada także jeśli chodzi o układ krwionośny – dzięki niej jego praca jest wzmocniona, a tym samym włosy oraz skóra stają się lepiej odżywione. Dociera do nich bowiem więcej składników odżywczych obecnych w krwi. Warto również pamiętać, że napar ze świeżej pokrzywy ma działanie oczyszczające, tonizujące, antybakteryjne, łagodzące podrażnienia, gojące małe rany i wspierające w leczeniu grzybicy.

Jak przygotować kąpiel w naparze z pokrzywy dla stóp?

Mamy już pełną świadomość tego, na co pomaga moczenie nóg w pokrzywie. Czas przejść do tego, jak właściwie ją przygotować. Na szczęście jest to niezwykle proste.

Zbieramy na pobliskiej łące świeżą roślinę wyrwaną z korzeniami. Nie będzie nam jej potrzebne bardzo dużo, wystarczą dwie duże garście całej rośliny (łodyg, liści i korzeni). Zanurzamy je w ciepłej (nie gorącej!) wodzie i tak zostawiamy na całą noc. Wskazana ilość wody to około 5 l. 

Następnie wyjmujemy roślinę i podgrzewamy sam napar do temperatury około 40°C. Dzięki temu woda będzie bardzo ciepła, ale nie na tyle gorąca byśmy nie mogli do niej włożyć stóp. Taką kąpiel z pokrzywą przelewamy do miski mieszczącej stopy i wkładamy do niej nogi na nieco ponad kwadrans.