W swoim tekście piosenki Jonasz Kofta upominał, by pamiętać o ogrodach, ponieważ m.in. najlepiej użyczą nam chłodu. Lubimy ogrody – za ten chłód właśnie, za możliwość wypoczynku, ucieczki przed codziennością. W ogrodach spędzamy dużo wolnego czasu, zatem w ich przestrzeni nie ma już tylko grządek. Są trawniki do gry w piłkę, są baseny do wodnych igraszek, są altany, gdzie można spocząć w ogrodowym fotelu i schronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Modne altany ogrodowe

Tak jak niegdyś modne były oczka wodne, teraz swoje pięć minut przeżywają ogrodowe altany.  Służą jako miejsce do przechowywania narzędzi, jako bawialnie dla dzieci, jako miejsce spotkań i grillowania, jako zimowe ogrody dla roślin. Zaliczana do „wolnostojących parterowych budynków” altana nie wymaga pozwolenia na budowę jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35m2, zatem właściciele ogródków bardzo chętnie decydują się na jej postawienie. Solidna konstrukcja, bez fundamentów, instalacji wewnętrznych i pełnych ścian bardzo dobrze wpisują się w aranżację ogrodów, ponieważ bez problemu można wybrać altanę pasującą do danego stylu ogrodu (gotowy projekt lub własny pomysł). 

Z jakiego materiału wykonać altanę ogrodową?

Zwolennicy naturalnych materiałów mogą zdecydować się altanę drewnianą. Wykonane z drewna impregnowanego ciśnieniowo lub klejonego budynki mają klasyczny charakter nie zadowolą tych, którzy poszukują bardziej nowoczesnych i śmiałych konstrukcji. Ich uwagę za to przyciągną konstrukcje aluminiowe lub stalowe. Bardzo często spotykane są altany wykonane z połączenia różnych materiałów – spotykane są elementy szklane, z tworzyw sztucznych, murowane.

Kształty altan ogrodowych

Kolejnym, po materiale, kryterium wyboru altany jest konstrukcja budynku – może być otwarta (bez ścian, ściany z pergolą, ściany częściowo odeskowane lub osłonięte innym materiałem) lub zamknięta (wykorzystywana cały rok). Altanki budowane są na planach czterokąta (najpopularniejsze), sześciokąta (bardziej rozbudowane, stwarzające więcej możliwości aranżacji), ośmiokąta (do ogrodu w stylu rustykalnym), w związku z tym mogą posiadać różne kształty dachów.

Szeroki wybór, duże możliwości aranżacji, szybki montaż sprawiają, że popularność altan rośnie. Spotykamy je nie tylko w prywatnych ogrodach, ale także w przestrzeni publicznej np. w parkach, czy w ogrodach miejskich. I trudno się dziwić – są nie tylko elementem ozdobnym, ale także znacznie lepszym miejscem do odpoczynku niż ławka. Wiedzą to dzieci, dorośli, osoby starsze i rowerzyści poszukujący schronienia, gdy złapie ich deszcz.