Wraz z nadejściem mody na ekologiczny tryb życia oraz zero waste, coraz popularniejsze są rozwiązania, które służą do ponownego wykorzystywania niepotrzebnych już odpadów. Przykładem może być kompostownik – obecnie coraz częściej znajduje się nie tylko na działkach, ale też w mieszkaniach. Na rynku dostępne są nowatorskie pojemniki, które pozwalają na tworzenie naturalnego nawozu organicznego w domowym zaciszu. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?
Czym jest kompostownik?
Kompostownik to nic innego, jak miejsce lub pojemnik, w którym następują procesy rozkładu odpadów organicznych, dzięki czemu przekształcają się w naturalny kompost. Natomiast sam kompost jest cennym nawozem, który można wykorzystywać w wielu różnych celach. Posiadanie własnego kompostownika w domu lub na dworze w ostatnich latach cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki niemu, można uniknąć wyrzucania resztek roślinnych do śmieci, a tym samym rozwiązanie to pozwala na uzyskanie darmowego nawozu do kwiatów lub innych roślin. Nie musisz obawiać się, że proces, który polega na tlenowym rozkładzie resztek roślinnych będzie źródłem nieprzyjemnego zapachu w Twoim domu. Pojemniki, które są do tego przystosowane posiadają specjalne zabezpieczenia, które zatrzymują wszelkie zapachy. Są one estetyczne oraz nie rzucają się w oczy, nie zaburzą więc starannie zaprojektowanej aranżacji w Twojej kuchni.
Jakiego jedzenia nie wyrzucać na kompost?
Chcesz osobiście przekonać się, jak można wytwarzać nawóz w domowym zaciszu wykorzystują resztki pokarmowe? Na początku musisz dowiedzieć się, jakiego rodzaju resztki możesz wrzucać do pojemnika, a co nie jest polecane. Bardzo dobrymi składnikami do kompostownika są wszelkiego rodzaju liście, trawy, kwiaty czy warzywa. Można wrzucać do niego owoce, skorupki po jajkach, obierki po warzywach czy fusy z kawy lub herbaty. Natomiast nie sprawdzą się odpady, które nie ulegają rozkładowi – na przykład mięso, kości czy resztki z ryby. Nie powinno się wrzucać do kompostownika żadnych resztek pochodzenia zwierzęcego – dozwolone są tylko skorupki jaj. Nie należy też umieszczać w nim tłuszczów.