kup

Oferowany kwasek cytrynowy ma przeznaczenie spożywcze. Jednakże jest to syntetyczny kwasek cytrynowy i w związku z różnymi doniesieniani naukowymi dotyczącymi szkodliwego wpływu syntetycznego kwasu cytrynowego na organizm ludzki, skupiliśmy się na jego właściwościach czyszczących. W celach spożywczych i kosmetycznych wolimy stosować naturalny kwasek cytrynowy lub kwas L-askorbinowy (wit. C lewoskrętna).

Proponowane sposoby stosowania:

Praktyczna uwaga – stosuj rękawice gumowe podczas prac porządkowych z wykorzystaniem kwasku. Kwas cytrynowy jest uważany za związek bezpieczny, jednak przy dłuższym kontakcie lub wyższym stężeniu może podrażniać skórę, koniecznie uważaj na oczy – kwas może powodować ich uszkodzenie w przypadku bezpośredniego kontaktu. 

Odkamienianie czajnika – do czajnika wlać 2-3 szklanki wody i wsypać od 2 łyżeczek do 2 łyżek kwasku cytrynowego. Zagotować powyższą miksturę, odstawić na minimum 15 minut, wylać i opłukać czajnik.

Usuwanie osadu z kawy i herbaty na naczyniach – zrobić papkę z kwasku cytrynowego (kwasek + odrobina wody) lub nasypać kwasek cytrynowy na gąbkę do mycia naczyń i umyć zabrudzony kubek. Brzydki osad powinien zniknąć za pierwszym razem. Jeśli osad jest zbyt mocny – wsypać ok. 2 łyżeczki kwasku do kubka, zalać gorącą wodą i odstawić na parę godzin. Umyć gabką by zetrzeć osad do końca. 

Usuwanie osadu z kamienia na naczyniach – wsypać ok. 2 łyżeczki kwasku do naczynia, zalać gorącą wodą i odstawić na parę godzin. Sprawdzać czy osad odchodzi. Umyć gabką by zetrzeć osad do końca.

Nabłyszczanie szklanych naczyń – szklane naczynia odzyskają blask, kiedy wypłuczemy je w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego.

Czyszczenie łyżeczek od herbaty – zrobić pastę dodając do kwasku odrobinę wody i nią wyszorować łyżeczki, przepłukać.

Czyszczenie mikrofali – 3 łyżki kwasku cytrynowego rozpuścić w miseczce o poj. min. 200 ml i wstawić do mikrofali ustawiając program na 2 minuty. Miseczkę wyjąć i przetrzeć wnętrze ściereczką.

Czyszczenie sitka ze zlewu – zrobić papkę z niewielką ilością wody, nałożyć ją na sitko i wyczyścić szczoteczką.

Czyszczenie rur – do szklanki z octem wsyp 2 łyżki kwasku cytrynowego i wlej do rury.

Czyszczenia fug w łazience (wybielanie i odkamienianie) – zrobić papkę z niewielką ilością wody nałożyć na fugi i czyścić zużytą szczoteczką do zębów lub gdy fugi cieniutkie – uprzednio wyczyszczoną szczoteczką od maskary.

Usuwanie kamienia z armatury łazienkowej – 2 łyżeczki kwasku cytrynowego rozpuścić w szklance ciepłej wody. W takim roztworze moczyć gazę lub watę i okładać zakamienione elementy armatury łazienkowej.

Czyszczenie wanny, umywalki, brodzika – można napuścić wody, w niej rozpuścić kwasek i po chwili umyć wannę czy umywalkę albo przygotować taki roztwór w osobnej misce i czyścić zamoczoną w nim ściereczką.

Wzmocnienie działania proszku do prania – dodanie 2 łyżeczek kwasku cytrynowego do proszku do prania wzmacnia jego właściwości rozjaśniające i odświeżające. Polecane głównie do prania białych i jasnych rzeczy.

Płyn do płukania tkanin – 2,5 łyżki kwasku cytrynowego rozpuścić w 100 ml letniej wody i dodać 10 kropel ulubionego olejku eterycznego. Taki domowy ekopłyn do płukania tkanin dodatkowo chroni bęben pralki przed kamieniem.

Usuwanie plam z dłoni np. po warzywach – wysypać trochę kwasku cytrynowego na wilgotne dłonie i trzeć (peeling). Pasta z kwasku cytrynowego i odrobiny wody świetnie sprawdzi się też jako peeling do paznokci. 

Kwasek cytrynowy należy trzymać w suchym, chłodnym miejscu niedostępnym dla dzieci.

Kraj pochodzenia: Chiny.