Współczesne rolnictwo oraz ogrodnictwo prowadzone jest w sposób bardzo intensywny, nastawiony na maksymalne wykorzystanie możliwości gleby, na osiągnięcie możliwych dużych plonów z roślin na niej rosnących. Dlatego też regularnie dochodzi do wyjaławiania ziemi, którą należy corocznie uzupełniać w podstawowe składniki odżywcze. Jednym z dobrych specyfików będzie tu naturalny nawóz z mączki bazaltowej. Ten preparat ze zmielonej skały jest idealny do ekologicznych ogrodów i pól. Co znajdziemy w jego składzie i jakie efekty uzyskamy dzięki regularnemu stosowaniu?

Nawożenie mączką bazaltową – najważniejsze informacje

Zależnie od tego, z jakiego dokładnie rejonu wydobyta jest dana bazaltowa mączka, będzie ona miała nieco inny mineralogiczny skład. Zawsze jednak jej podstawą będzie krzemionka znana też pod nazwą tlenku krzemu. Zazwyczaj jest jej około połowa. Z jej pomocą nasze rośliny będą twardsze, a przez to mniej podatne na działanie szkodników i choroby pochodzenia grzybicznego.

Kolejne ważne składniki, które ma bazalt w formie mączki, to tlenek glinu, tlenek żelaza oraz tlenek potasu. Pierwszego jest około dwudziestu procent, drugiego – od pięciu do dziesięciu procent, zaś trzeciego – około dwa procent. Łącznie mają one dobry, mocny wpływ na zasadowy odczyn omawianego nawozu.

Idąc dalej: bazaltowe mączki do nawożenia roślin pełne są wapnia, manganu, magnezu, potasu, a także siarki, miedzi, tytanu, cynku, fosforu, jodu, molibdenu i kobaltu. One również sprawiają, że mączka z bazaltu ma odczyn powyżej pH 7, czyli zasadowy.