Wiele spośród roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie, o udowodnionym korzystnym oddziaływaniu na nasze zdrowie, można wyhodować sobie we własnym ogrodzie. Nie tylko fenomenalnie wygląda i okaże się jego doskonałą ozdobą, ale również jest łatwa w uprawie i zawiera całe bogactwo cennych składników. Co warto wiedzieć o nasturcji i jakie dokładnie są jej właściwości?

Nasturcja – nieco zapomniana, ale wraca do łask

Poza dużym stężeniem witaminy C, będącej silnym antyoksydantem, nasturcja przekonuje nas do siebie olejkami eterycznymi i izotiocyanianem benzylu – składnikami aktywnymi o działaniu przeciwbakteryjnym i grzybobójczym. Warto wspomnieć również o flawonoidach, luteinie czy beta-karotenie. Jak taka mieszanka wpływa na nasz organizm?

Szybkie tempo życia, używki, brak ruchu czy niekoniecznie najzdrowsze jedzenie znacząco zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na choroby cywilizacyjne wywołane stresem oksydacyjnym – można wymienić wśród nich cukrzycę, choroby serca, nowotwory czy nawet udar mózgu. Właśnie w tym miejscu swoje możliwości pokazuje nasturcja – roślina, której składniki wykazują się silnym działaniem antyoksydacyjnym. Pozytywnie wpływa ona na poziom cholesterolu i obniża ciśnienie, co dodatkowo obniża prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe.

Na tym jednak nie kończą się jej zalety – przyspiesza gojenie się ran, stymuluje pracę układu odpornościowego, a kiedy dojdzie już do infekcji działa bakteriobójczo i dezynfekująco. Poza tym stosowana regularnie, nasturcja może zauważalnie poprawić stan skóry, włosów i paznokci, a także sprzyja utrzymaniu opalenizny.

Nasturcja jest jadalna

Roślina ta nie tylko pięknie wygląda i nadaje się na surowiec zielarski, ale również dobrze smakuje. Wszystkie jej naziemne części są jadalne, a lekko pikantny smak może być świetnym dodatkiem do sałatek, zup czy sosów. Można ją stosować także w formie nalewki. Nie jest zalecana jedynie dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom z dolegliwościami żołądka. Bez wątpienia nasza rodzima nasturcja to ciekawy składnik, o który warto wzbogacić przydomowy ogród.