Narecznica samcza to piękna, soczysto zielona roślina swoim wyglądem przypomina paproć – właśnie dlatego nazywana też bywa paprotnikiem. Bardzo często można spotkać ją w lasach, praktycznie na terenie całej Polski. Z powodzeniem bywa też hodowana w domu jako roślina ozdobna osiągająca nawet do 1,5 metra długości. Narecznica samcza jest chętnie wykorzystywana nie tylko w celach dekoracyjnych, ale też zdrowotnych. Dowiedz się więcej na temat jej właściwości.
Narecznica samcza – co powinieneś o niej wiedzieć?
Narecznica samcza to roślina, której liście są jadalne i wykazują szereg właściwości zdrowotnych. Ukrytych jest w nich wiele minerałów i składników odżywczych, między innymi kwas foliowy i filiksowy, żywica, aspidynol, filmaron, skrobia, flawaspidyna czy albaspidyna. Pozytywne właściwości na organizm wykazują też jej kłącza, które powszechnie wykorzystuje się do przygotowywania odwarów – można wykorzystać je w celu przemywania skóry lub robienia okładów. Odwary przynoszą dobre rezultaty między innym w przypadku zapalenia żył lub aby poprawić stan trudno gojących się ran. Co więcej, wyciągi z kłączy wykorzystuje się w przypadku leczenia chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego, szczególnie wywołanych przez tasiemca. Składniki zawarte w roślinie porażają mięśnie pasożytów, dzięki czemu przynoszą szybkie i trwałe efekty. Narecznica dodatkowo wspiera pracę różnych narządów, w tyn wątroby.
Pozytywne właściwości narecznicy samczej
Aby skorzystać z pozytywnych właściwości tej wspaniałej rośliny należy przygotować odwar o odpowiednich proporcjach. W tym celu konieczne jest zalanie jednej łyżki suszu szklanką zimnej wody, aby następnie doprowadzić ją do wrzenia. Powstały napar powinno się gotować przez około pół godziny, a po tym czasie odstawić do wystygnięcia. Po przestudzeniu można wykorzystać go do różnych celów. Warto pamiętać, że narecznica mimo wielu pozytywnych właściwości ma też kwas filiksowy, który słynie z toksycznego działania, należy więc przestrzegać polecanych dawek.