Pokrzywa – leczy, chroni i odżywia
Roślina ta jest wskaźnikiem żyzności gleby, rosną one najchętniej na glebie bogatej w azot.
Pokrzywy są świetnymi katalizatorami w procesach kompostowania – dodają minerałów i przyspieszają przebieg procesu. Do kompostownika dodawaj pokrzywy bez nasion i korzeni, bo wyrosną na kompostowniku.
Liśćmi pokrzyw wykładaj dno dołków na krzewy pomidorów. Liście, rozkładając się, będą dostarczać pomidorom cennych substancji odżywczych.
Opryski z wyciągu z pokrzyw działają na mszyce, przędziorki, szarą pleśń i mączniaka. Kilogram ziela posiekać, zalać zimną wodą i pozostawić na całą dobę. Preparat wykorzystać od razu.
Z pokrzyw można sporządzić : gnojówkę, wyciąg i wywar.
Zbiór: wiosna (od maja) – lato, zielone części bez korzeni przed kwitnieniem; zamiast 1 kg świeżego ziela można użyć 100-200 g ziela suszonego.
GNOJÓWKA z pokrzywy: kilogram świeżej pokrzywy przed kwitnieniem (koniecznie) pociąć na kawałki i zalać 10 l odstanej wody deszczowej. Przykryć płótnem, starą firanką itp. aby nie powpadały owady czy śmieci. Odstawić w ustronnym miejscu od zawietrznej gdyż okropnie śmierdzi, czuć ją nawet w odl. 10 metrów. Aby nie wydzielał się przykry zapach, można dodać efektywnych mikroorganizmów lub mączki skalnej. Gnojówkę mieszać 2 x dziennie (rano i wieczorem) by dobrze ją napowietrzyć – fermentacja powinna przebiegać w warunkach tlenowych. W zależności od temperatury, fermentacja kończy się po 2 – 4 tygodniach – przestaje się pienić i robi się klarowna.
Rozcieńczoną gnojówkę stosować:
– 1:10 lub 1:20 do nawożenia drzew i krzewów owocowych, kwiatów, warzyw (z wyjątkiem czosnku, cebuli, fasoli i grochu!),
– 1:20 do oprysków (co 3 dni) przeciw mszycom, przędziorkom i przy chlorozie liści
– 1:10 do oprysków (co 3 dni) na mączniaka rzekomego
Bez rozcieńczenia stosować:
– do podlewania pryzmy kompostowej – przyspiesza fermentację
– do nawożenia ziemi przed uprawą
Gnojówkę fermentującą do 4-5 dni stosować:
– w rozcieńczeniu 1:50 do oprysków przeciw mszycom, przędziorkom, tarcznikom i misecznikom na drzewach i krzewach przed rozwinięciem się liści i kwiatów 3 x co 3 dni
WYCIĄG z pokrzywy: 200 g suchego ziela lub kilogram świeżej, pociętej pokrzywy zalać 10 l odstanej wody deszczowej i pozostawić na 12-24 godziny. Stosować na opryski przeciw przędziorkom i mszycom.
WYWAR (odwar) z pokrzywy: 200 g suchego ziela lub kilogram świeżej, pociętej pokrzywy zalać 10 l odstanej wody deszczowej i gotować przez 30 minut.
W rozcieńczeniu 1:5 stosować wczesną wiosną w formie oprysków:
– do zwalczania chorób grzybowych t.j.: zamieranie pędów malin, szara pleśń, amerykański mączniak agrestu, rdza
– do zwalczania chowaczy łodygowych i kiły kapusty na rozsadzie kapusty.
Wywary są łagodniejsze niż gnojówki i nadają się do nawożenia dolistnego, zwalczania szkodników i zapobiegania chorobom.
PROBLEM rodzaj preparatu (rozcieńczenie) STOSOWANIE Kiła kapusty, szara pleśń, rdze, mączniaki wywar (1:5) Wczesna wiosna – oprysk na rośliny Zaraza ziemniaka wywar (1:5) Podlewać i opryskiwać ziemniaki i pomidory Mączniak rzekomy gnojówka (1:10) Opryskiwać rośliny i glebę zapobiegawczo co kilka dni, podlewać rośliny co 2-3 tygodnie Kędzierzawość liści brzoskwini gnojówka (1:10) Opryskiwać glebę i drzewa jesienią Mszyce gnojówka (1:20) Opryski wiosną przed ruszeniem pąków Mszyce gnojówka fermentująca (1:50) Opryski przed rozwinięciem się liści i kwiatów, 3 x co 3 dni Mszyce wyciąg bez rozcieńczenia Opryski po pojawieniu się szkodnika Przędziorki gnojówka (1:20) Opryskiwać drzewa owocowe przed otwarciem się pąków Przędziorki gnojówka fermentująca (1:50) Opryski przed rozwinięciem się liści i kwiatów, 3 x co 3 dni Przędziorki wyciąg bez rozcieńczenia Opryskiwać zapobiegawczo w czasie pojawienia się szkodnika Chowacze wywar (1:5) Opryski na rośliny wczesną wiosną Chlorozy liści gnojówka (1:20) Opryski na roślinach przed pękaniem pąków Nawożenie roślin gnojówka (1:10 - 1:20) Podlewanie roślin wiosną i latem (do sierpnia) Nawożenie gleby i kompostu gnojówka bez rozcieńczenia Polewanie kompostu, podlewanie gleby przed uprawą
podstawowe informacje o robieniu preparatów roślinnych
Zobacz inne oferowane przez nas zioła suszone