skrzyp polnyZiele skrzypu polnego zawiera flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne, fitosterol, alkaloidy i bardzo dużo soli mineralnych a zwłaszcza rozpuszczalnej w wodzie krzemionki. Zarówno odwar jak i gnojówka z niego skutecznie zapobiegają chorobom grzybowym, a nawet je zwalczają, są też skuteczne w ochronie przed przędziorkami i innymi roztoczami oraz wgryzką szczypiorką.

kup suszone ziele

 

Skrzyp polnyZbiór: przez cały okres wegetacji zbierać nadziemne części rośliny bez brunatnej części i korzeni. Na susz i przechowywanie najlepiej zbierać skrzyp w sierpniu (ma najwięcej krzemionki). Do robienia preparatów, zamiast 1 kg świeżego skrzypu można użyć 200g ziela suszonego.

Uwaga!  Podczas zbioru rośliny musimy uważać, aby nie pomylić skrzypu polnego z innymi gatunkami skrzypu, zwłaszcza z trującym skrzypem błotnym, który wytwarza pędy płonne z umieszczonymi na szczycie pędami zarodnikonośnymi. Wygląda tak:

skrzyp błotny

PROBLEMrodzaj preparatu (rozcieńczenie)STOSOWANIE
mączniak prawdziwy, choroby wywoływane przez grzyby glebowegnojówka (1:5)opryskiwać rośliny i glebę przez cały okres wegetacji, co trzy tygodnie, przez trzy dni (w czasie słonecznych dni - przed południem)
wzmocnienie roślin, uzdrawianie glebygnojówka (1:4)podlewać rośliny i glebę kilkakrotnie w okresie wegetacji
przędziorki, miseczniki, tarczniki, mszycegnojówka fermentująca (4-5 dniowa)opryskiwać rośliny (w czasie słonecznych dni - przed południem)
zaprawienie korzeni kapusty w mieszaninie z glinąwywar - proporcje jak dla wyciągu (1:5)maczać korzenie kapusty przeciwko kile kapusty
mączniak prawdziwy i rzekomy, rdze, parch jabłoni, kędzierzawość liści brzoskwini, zaraza ziemniaczana, septorioza pomidorawywar (1:4)opryskiwać glebę i rośliny kilkakrotnie co 2-3 tygodnie
szara pleśńwywar (1:3)opryskiwać rośliny, co trzy tygodnie, przez trzy dni przed południem
Mszycewyciąg nierozcieńczonyopryskiwać rośliny w razie potrzeby
wzmocnienie roślinwyciąg (1:5)opryskiwać rośliny kilkakrotnie w okresie wegetacji
uodpornienie roślin na mączniaki, zgnilizny, rdze, parch, kędzierzawość liści brzoskwini, zarazę ziemniaczaną na pomidorachnapar (1:4)opryskiwać rośliny i glebę od końca marca do października, co 2 tygodnie, zwłaszcza w wilgotne lata
mszyce, miseczniki i tarcznikinapar w połączeniu z wrotyczem 2:1 (1:5)opryskiwać rośliny po pojawieniu się szkodników

podstawowe informacje o robieniu preparatów roślinnych

Zobacz inne oferowane przez nas zioła suszone