Mączka bazaltowa

KUP mączkę PYLISTĄ, frakcja 0,08 mmKUP mączkę PYLISTĄ, frakcja 0,4 mmKUP mączkę GRANULOWANĄ

pylista (2 frakcje) i granulowana (!!!pierwsza w Polsce!!!)

Mączka bazaltowa

Mączki mineralne, zwane też mączkami skalnymi, zawierają wiele składników mineralnych i mikroelementów w kompozycjach i proporcjach spotykanych w naturze. W związku z tym stanowią naturalne i bezpieczne nawozy, których nie ma możliwości przedawkowania lub dostarczenia pierwiastków w niewłaściwej proporcji. Składniki mączki są stopniowo rozpuszczane i rozprowadzane w glebie. Staje się to głównie dzięki różnorakim mikroorganizmom, ale też licznym procesom fizykochemicznym, wskutek ruchów powietrza, wody, cząstek gleby itp.

Mączka bazaltowa jako jedna z mączek skalnych, stosowana jest od tysięcy lat. Jest naturalnym mineralnym środkiem poprawiającym właściwości gleby, pozyskiwanym przez zmielenie skały bazaltowej pochodzenia wulkanicznego do ziarnistości (frakcja) 0,08 mm, w celu zwiększenia powierzchni chłonnej (przyspieszenia działania). Przydatna jest na glebach ciężkich (zwiększa gruzełkowatość), jak i glebach lekkich, piaszczystych, ubogich w materiały ilaste. W obu przypadkach zwiększa ona pojemność wodną gleb, szczególnie w warstwie próchnicznej. Najważniejszym jednak walorem mączki jest zawartość w niej wszystkich niezbędnych makro, mikro i ultramikroelementów, co niezbędne jest do prawidłowego wzrostu roślin, a w dalszym łańcuchu żywieniowym, ludzi i zwierząt. Mączka dodatkowo pełni rolę sanitarną, zapobiegającą rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Zatrzymuje również azot w glebie. Ponadto warto nadmienić, że mączka bazaltowa doskonale współdziała z pożytecznymi mikroorganizmami (ProBio Emami), biohumusem/ wermikompostem czy obornikiem.

Bazalt zawiera wszystkie niezbędne makro i mikroelementy potrzebne wszystkim roślinom zielonym. Dodatkowo lawa wulkaniczna, jako że wyrzucana jest z głębi ziemi, wzbogacona jest o ultramikroelementy tzw ormusy. Ormusy to monoatomowe pierwiastki: złota, srebra, platyny, irydu, rodu i innych pierwiastków z rodziny platynowców. Ormus, w postaci białego proszku złota, występował pod różnymi nazwami m.in. złoto bogów, gwiezdny ogień, kamień filozoficzny, manna. Stosowany był przez faraonów i wysoko postawionych kapłanów, używany był również na dworach cesarskich. Najprawdopodobniej zastosował go również biblijny Mojżesz. Badania wielu instytutów na świecie dowodzą o bardzo pozytywnym wpływie ormusów, szczególnie pochodzenia wulkanicznego, na wszystkie rośliny. Ponadto ostatnie, amerykańskie badania polowe, z zastosowaniem wysublimowanych ormusów, niezbicie wykazały kilkukrotny wzrost plonów w różnych uprawach rolnych, sadowniczych i ogrodniczych. Systematyczne stosowanie mączki zdecydowanie poprawia smak, wygląd, a także wielkość plonu (szczególnie polecana do upraw ekologicznych). Nawożone w ten sposób rośliny zawierają zwiększoną ilość ormusów tak niezbędnych dla zdrowego życia ludzi. Mączka posiada odczyn lekko zasadowy: pH-7,6. Analiza chemiczna zwietrzałego pyłu powstającego przy okazji eksploatacji kruszywa, dowiodła że jest on podobnie bogaty w rożne minerały i mikroelementy jak żyzny muł z Nilu.

Mączka bazaltowa – skład:

Mączki bazaltowe różnią się nieco składem mineralogicznym miedzy sobą w zależności od tego z jakiej kopalni kruszywa pochodzą. Przeważnie zawierają po około 50% tlenku krzemu (krzemionki). Duża zawartość kwasu krzemowego leczy glebę, w dalszej kolejności również rośliny oraz ludzi. Krzemionka zwiększa między innymi twardość łodyg i w ten sposób również zabezpiecza je przed atakami chorób i szkodników, jest czynnikiem leczącym. Poza tym w mączce bazaltowej jest blisko 20% tlenku glinu, i blisko 5-10% tlenku żelaza, a także magnez, wapń, sód. Poza tym mączka zawiera tlenek potasu, manganu, tytanu, fosfor, trójtlenek siarki, niewielkie ilości mikroelementów boru, chromu, miedzi, cynku, molibdenu, niklu, kobaltu, jodu, itp. Przed zastosowaniem mączki bazaltowej należy sprawdzić jej skład mineralogiczny, a zwłaszcza czy nie zawiera ona (w zależności od źródła pochodzenia) w nadmiarze metali ciężkich szkodliwych dla roślin, a w konsekwencji dla ludzi. Nawet posiadany certyfikat ekologiczny nie gwarantuje niskich poziomów metali ciężkich w mączce. Spotkaliśmy takie certyfikaty, w których ilości metali ciężkich przekraczają normy dopuszczalne dla gospodarstw ekologicznych. Dlatego mając do wyboru mączki bazaltowe z różnych źródeł, warto porównać ich składy chemiczne. Z przyjemnością informujemy, że oferowana przez nas mączka bazaltowa ma wyjątkowo niskie zawartości metali ciężkich, o wiele niższe od ustalonych norm.

Frakcja mocno pylista, do 0,08 mm:

metalw suchej masie [mg/kg]dopuszczalna norma dla gosp. ekologicznych [mg/kg]
Pb (ołów)poniżej 10do 140
Cd (kadm)poniżej 2do 5
As (arsen)poniżej 4do 50
Hg (rtęć)0,004do 2

Frakcja pylista, do 0,4 mm:

metalw suchej masie [mg/kg]dopuszczalna norma dla gosp. ekologicznych [mg/kg]
Pb (ołów)poniżej 10do 140
Cd (kadm)poniżej 3do 5
As (arsen)poniżej 6do 50
Hg (rtęć)0,003do 2

na zdjęciu: mączka bazaltowa - 2 frakcje

Mączkę można stosować pod praktycznie wszystkie uprawy rolnicze, sadownicze, warzywnicze, zioła, kwiaty itp. niezależnie od wegetacyjnego cyklu (przedsiewnie, pogłównie) i niezależnie od pory roku. Świetnie nadaje się pod rośliny wieloletnie, a także użytki zielone, łąki, pastwiska, trawniki, szczególnie te intensywnie użytkowane (tereny rekreacyjne, stadiony sportowe, pola golfowe itp.). Znakomitym rozwiązaniem jest rozsypanie mączki bezpośrednio na śnieg. Woda z topniejącego śniegu (strukturyzowana), wraz z mączką stanowi w pełni ekologiczny nawóz. 

Przeczytaj pracę naukową autorstwa pana Pawła P. Zagożdżon „Mączki bazaltowe w zastosowaniach rolniczych i pokrewnych” (kliknij na obrazek).

Mączka bazaltowa ma szeroki zakres stosowania m.in. jako: polepszacz gleby, zaprawa nasienna, papka do korzeni, dodatek do kompostu i nawozów organicznych oraz jako środek ochrony roślin stosowany przez opylanie przeciw szkodnikom.

STOSOWANIE             Przeliczniki

Uprawy polowe

W uprawach polowych najlepiej zastosować mączkę pod podorywkę lub orkę jesienną czy wiosenną. Niemniej jednak stosowana może być również pogłównie, a także jako dodatek do nawozów organicznych (np. kompost, obornik, gnojowica, guano). Na dużych areałach, mączkę można rozsiewać zwykłym rozsiewaczem w bezwietrzną pogodę, w innym przypadku należy mączkę zwilżyć wodą z uwagi na jej pylistą postać. Można również stosować mączkę w postaci roztworu wodnego w stosunku 1:10 (mączka : woda – dobrać doświadczalnie) i opryskiwać glebę zwykłym opryskiwaczem z włączonym mieszadłem. W obu przypadkach mączkę można mieszać z dowolnymi preparatami, tj. z nawozami mineralnymi, organicznymi, środkami ochrony roślin itp.

Z reguły proponuje się, zarówno w uprawach polowych jak i ogrodniczych, 1,5 t na ha/rok (15 kg na 100m2). Z uwagi na to, że oferowana przez nas mączka zawiera bardzo małą ilość metali ciężkich (1/4 w stosunku do norm obowiązujących dla gospodarstw ekologicznych), jej ilość można zwiększyć czterokrotnie, stosując ją co cztery lata. Taka ilość stworzy zapas składników mineralnych w glebie. Roślina i tak pobierze tylko tyle składników ile potrzebuje w danym okresie wegetacyjnym.

Ogród pnącza, żywopłot – wymieszać mączkę z ziemią jak najgłębiej, aby rośliny sięgały korzeniami w głąb, co wzmocni ich system korzeniowy.

Trawnik – pod planowany trawnik, zakładany z wysiewu lub rolki – 15 kg/ ar. Trawniki intensywnie użytkowane dodatkowo zasilać można pogłównie przez rozsiew mączki w mniejszych ilościach, po każdym koszeniu, co ograniczy wzrost mchów i grzybów, a jednocześnie poprawi równomierny wzrost murawy i zintensyfikuje barwę trawy. Ponieważ mączka jest absolutnie nietoksyczna, na tak pielęgnowanych trawnikach mogą przebywać dzieci i zwierzęta.

Przed wysadzeniem rozsady wszelkich roślin warto zastosować mączkę bazaltową poprzez wymieszanie jej z wierzchnią warstwą gleby. Gdy sadzimy krzewy, drzewka owocowe, a także krzewy ozdobne, warto dodać jest mączkę również pod korzenie. Można dodać mączkę do papek wzmacniających sporządzanych z gliny, krowieńca i serwatki, w której macza się korzenie przed sadzeniem. Gdy uprawiamy krzewy owocowe, agrest, porzeczki, maliny, można rozsypywać mączkę wprost na krzewy. Na nowo zakładanej grządce truskawek zmieszać należy mączkę płytko z glebą. Gdy już truskawki posadzimy – mączkę rozsypuje się bezpośrednio na rośliny. Przy uprawie roślin motylkowych grochu, fasoli, soi, soczewicy, także marchwi rozsypuje się mączkę wprost na glebę i przykrywa kompostem.

W ekologicznym ogrodzie, mączkę można stosować pogłównie rozsypując na grządkach lub pierścieniowo wokół poszczególnych roślin mieszając z wierzchnią warstwą gleby lub przykryć kompostem albo inną ściółką.

Sad – w czasie sadzenia drzew i krzewów owocowych, dobrze jest wsypać mączkę do dołków oraz wymieszać z wydobytą ziemią. Można też do korzeni zastosować odpowiednią papkę z użyciem mączki. Drzewa i krzewy w już istniejącym sadzie, posypywać mączką w obrębie korony.

Mączka jako zaprawa dla nasion, cebulek lub korzeni roślin dwuletnich itp. – nasiona obtacza się w mączce, najlepiej na kilka dni przed planowanym wysiewem. Mączkę można mieszać z innymi zaprawami na sucho lub mokro.

Mączka jako dodatek do kompostu – mączkę można dodawać do kompostu, obornika, gnojowicy. Proponuje się zastosować 5-7 kg mączki na 100 kg masy. Mączkę najlepiej posypywać warstwami.

Uprawa w szklarniach w tunelach foliowych i inspektach – mączkę najlepiej wymieszać bezpośrednio z podłożem.

Zasilanie kwiatów doniczkowych – na średniej wielkości doniczkę, czubatą łyżkę stołową mączki bazaltowej wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi.

Opylanie przeciw szkodnikom – opylanie roślin mączką bazaltową zwalcza szkodniki szczególnie mszyce m.in. na kapuście i kalarepie. Ponadto mączka bazaltowa jest dobrym preparatem zwalczającym mszycę ziemniaczaną i pchełkę kapuścianą. Obsypując mączką rośliny np. sadzonki kapusty chronimy je przed śmietką kapuścianą, której larwy żerują w korzeniach. Najlepiej opylać rośliny z rana gdy są zwilżone rosą. Nie należy opylać w trakcie wietrznej lub deszczowej pogody. W okresie intensywnego wzrostu i dużego zagrożenia ze strony szkodników zabiegi powtarzać najlepiej co tydzień. Zazwyczaj zaleca się wykorzystywać do opylania 1-2 kg na 100 m2 (1 ar). Ta metoda zwalczania szkodników jest bardzo ekologiczna, bo preparat jest nietoksyczny. Niszczenie polega na zaczopowywaniu przez pył przewodów powietrznych na powierzchni skóry owadów o miękkiej skórze. Maleńkie kryształki mączki osiadają miedzy poszczególnymi segmentami ciała i ocierają skórę tak silnie ze owady giną z głodu. Ta metoda ma jednakże wadę – w podobny sposób giną również niektóre owady pożyteczne. Poza tym ogrodnik powinien opylać ostrożnie i nie wdychać niepotrzebnych pyłów, stosując maseczki przeciwpyłowe.

Ochrona przed ślimakami – mączka bazaltowa może stanowić ochronę mechaniczną grządek lub roślin przed ślimakami. Należy obsypywać pierścieniem grządki lub poszczególne rośliny i rzędy roślin. Ta metoda nie jest skuteczna w okresie częstych opadów deszczu. Nie mniej jednak składniki mączki przedostaną się do gleby i będą wykorzystane jako nawóz.

Ochrona przed chorobami grzybowymi
Opylanie mączką bazaltową w dawkach podobnych, także w podobnym czasie, jak przeciw szkodnikom, jest również ochroną przed chorobami atakującymi liście warzyw, drzew owocowych oraz krzewów ozdobnych m.in. opylanie mączką skalną znacznie zwiększa ich odporność na patogeny. Systematyczne stosowanie mączki bazaltowej (zawarta w niej krzemionka Si02) zwiększa odporność roślin na takie choroby jak: zaraza ziemniaczana, szara pleśń, mączniak prawdziwy i rzekomy oraz wiele innych.

mączki skalne

Inne mączki skalne:

Mączka granitowa

Na stronie obowiązuje zakaz kopiowania całości lub fragmentów tekstu i obrazów bez zgody autora. Zakaz ustalono zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.