Czy wiecie, że prawie ¾ polskich gleb uprawnych należy do grupy gleb bardzo kwaśnych bądź kwaśnych? Jednocześnie większość popularnych roślin do prawidłowego wzrostu potrzebuje podłoża o odczynie jak najbliższym obojętnego, czyli takiego które ma pH w zakresie od 6,5 do 5,2. By osiągnąć taki wynik, stosuje się wapno nawozowe. Po jego prawidłowym zastosowaniu roślina będzie lepiej pobierała z składniki odżywcze, a przez to będzie mniej podatna na choroby i będzie lepiej rosła.

Zalety stosowania wapna ogrodowego

Dzięki temu, że przeprowadzimy wapnowanie w ogrodzie, nasze rośliny zyskają bardzo wiele.

  • Zapewnimy im pożądany odczyn gleby.
  • Damy im dostęp do ważnego składnika pokarmowego – wapnia.
  • Poprawimy właściwości fizyczne podłoża.
  • W połączeniu z próchnicą naturalnie występującą w glebie wapno wzmacnia strukturę ziemi, zapewniając lepsze dla roślin warunki wodno-powietrzne.

Co jednak niezwykle istotne, w danym roku kalendarzowym nie powinniśmy stosować jednocześnie wapnowania i nawożenia naturalnym obornikiem. Może to bowiem doprowadzić do przenawożenia gleby.

Jak nawozić rośliny wapnem?

Ogólnie przyjmuje się, że proces wapnowania roślin powinno się wykonać nie później niż cztery tygodnie przed zamierzanym sadzeniem roślin czy ich wysiewem. Dodatkowo powinien być to pierwszy etap nawożenia, poprzedzający wprowadzanie do ziemi innych nawozów. Wynika z tego, że najlepszy czas na wapna ogrodowe to jesień bądź wcześniejsza wiosna. Wtedy rozsypujemy nawóz na zakładanym terenie, po czym mieszamy go z glebą na głębokość do dwudziestu centymetrów.

Co ważne, na wapno granulowane czy to w innej formie źle reagują takie rośliny jak wrzosy, rododendrony czy borówki. One bowiem gustują w ziemiach kwaśnych. Z kolei takie rośliny jak dynie, pomidory, selery, ogórki, marchwie, pasternaki, pietruszki, fasole czy dynie ogrodowe wapno lubią, ale najlepiej taki nawóz nanieść około pół roku przed wysiewem czy sadzeniem. Wtedy gleba zdąży dobrze przetrawić nawóz i dostarczy odpowiednią dla roślin jego ilość.