Czasem ogrody wyglądają jak z bajki – oczka wodne, bujna roślinność, ukryte w cieniu ławeczki, biegnące nie wiadomo dokąd kamienne ścieżki, skalniaki. Możliwości zaczarowania ogrodowej przestrzeni jest nieskończenie wiele – w zasadzie jedynym ograniczeniem jest budżet. Jednym ze sposobów na nadanie ogrodowej przestrzeni zjawiskowego i unikatowego wyglądu jest kompozycja z kamienia.

Niezależnie od tego, czy kamienie będą stanowiły skalniak, ścieżkę, podjazd do garażu czy dekorację dookoła roślin i krzewów ogrodowych, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.  Odpowiednio przygotowane podłoże jest gwarancją nie tylko ładnego i estetycznego wyglądu kompozycji, ale także stabilności i funkcjonalności przez długie lata.

Jak ułożyć włókninę w ogrodzie?

Miejsce, w którym będą wysypane lub ułożone kamienie należy starannie wyznaczyć i oczyścić z roślin (przesadzić w inne miejsce), trawy, korzeni i innych elementów, które się na nim znajdują. Następnym krokiem powinno być…ułożenie odpowiednio dobranej włókniny. Powinno być, a nie dla wszystkich jest to oczywiste. Tymczasem to naprawdę czynność konieczna i niezbędna z kilku względów. Włóknina pod kamienie chroni przed:

  • mieszaniem się kamieni z podłożem i koniecznością ich uzupełniania ,
  • wzrostem trawy, chwastów i szybką utratą walorów ozdobnych.

Jaką tkaninę wybrać pod kamienie?

W ofercie sklepów ogrodniczych znajduje się agrowłóknina, agrotkanina i folia. Podłoże z foli nie jest polecanym rozwiązaniem ze względu na fakt, że folia nie przepuszcza powietrza, a w związku z tym tworzą się pod nią idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Co to oznacza dla roślin? Tego nie trzeba nikomu tłumaczyć. Agrowłóknina jest z kolei materiałem zapewniającym dobrą cyrkulację powietrza i wody, odporną na działanie czynników atmosferycznych tj. promieniowanie UV, niskie temperatury, rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne. Materiał ten warto zastosować na skarpach i terenach pagórkowatych. Agrotkanina z kolei to materiał o najlepszych właściwościach wytrzymałościowych – najbardziej trwały, wytrzymały oraz mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne stanowi bardzo dobre podłoże dla kamieni o ostrych krawędziach. Dzięki dostępności w różnych wersjach kolorystycznych (czarna, brązowa, zielona, biała), można ją dopasować do koloru kamienia.

Który z materiałów jest lepszy?

Zdania użytkowników są podzielone – jedni chwalą trwalszą, lecz droższą agrotkaninę, inni zachwalają tańszą agrowłókninę jako podłoże najlepiej zapobiegające rozrostowi trawy i chwastów.