Ćma bukszpanowa Cydalima perspectalis

Nowe uwagi i spostrzeżenia dotyczące ćmy

 

 

O tej niezwykle groźnej, ale jakże pięknej ćmie (to jej trzeba przyznać) słyszy się coraz częściej. I słusznie – temat trzeba nagłaśniać, dlatego i my opisujemy ją na naszym skromnym blogu. Szkodnik jest bardzo żarłoczny i rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie.  Dlatego niezwykle ważne jest by wszyscy posiadacze bukszpanów, naprawdę wszyscy, zabrali się za walkę z nim.

Poniższy film, o sytuacji w jednym z rejonów Francji, prezentujemy ku przestrodze i ku zabraniu się do działania, bo to też od nas (ogrodników, działkowców), w głównej mierze, zależy czy szkodnik będzie się rozprzestrzeniał.

A teraz – jeden dzień z życia gąsienic:


 

Postraszyliśmy, to teraz poznajmy bliżej wroga.

Został sprowadzony z Azji, wraz z roślinami, i nie ma u nas naturalnych wrogów, stąd jego silna ekspansja.  Naturalnym wrogiem ćmy jest Vespa velutina – Szerszeń azjatycki zjadający jej larwy. Próba sprowadzenia szerszenia do Europy okazała się złym trafem, ponieważ zaczął on zagrażać naszym pszczołom. Szerszeń zaczął się niestety zadamawiać w Europie i już zauważony został w Polsce.

Wygląd szkodnika

Ćmy występują w formie białej i brązowej, są duże (mają ok. 4 cm przy rozłożonych skrzydłach).

 

 

Gąsienice zmieniają barwę w trakcie wzrostu, młode są jaskrawo-zielone, im starsze tym zieleń przechodzi w brąz. Poniżej zdjęcie „krakowskich” gąsienic zdjętych z tego samego krzewu. Najmniejsza ma nieco ponad 5 mm – trzeba się mocno przyjrzeć by dojrzeć ją w gęstwinie liści. Jak zauważył Pan Piotr z Krakowa, gąsienice nie występują w skupiskach (tzw. gniazdach) jak to jest powszechnie opisywane lecz w jego przypadku gąsienice były rozstrzelone po całym dużym krzewie bukszpanu. 

 

 

 

 

 

 

   

poczwarka 

Jaja są żółte, milimetrowe, składane od spodniej strony liści, w środku krzewu.

Szkodnik zagraża roślinom od wiosny do jesieni i potrafi mieć do 4 pokoleń. O ile pierwsze pokolenie nie wyrządzi spektakularnych szkód, to już drugie potrafi zjeść cały krzew.

Co zrobić by ustrzec się przed ćmą bukszpanową?

zobacz feromonowe pułapki na ćmę bukszpanową

Naszym zdaniem, podstawą jest zawieszenie pułapki feromonowej, by monitorować obecność szkodnika, kiedy to jeszcze go nie zauważyliśmy na własnych krzewach. Do monitoringu wystarczy 1 pułapka typu Delta lub Deltastop zawieszona na krzewie.

        

Regularnie, co tydzień, przeglądaj krzewy bukszpanu od wewnątrz poszukując gąsienic oraz śladów ich żerowania (lepka przędza z odchodami). Pamiętaj, że motyl składa jaja wewnątrz krzewu i często nic nie widać na zewnątrz, kiedy to w środku aż się kotłuje od pożerających liście gąsienic! 

Jeśli znajdziesz gąsienice, postaraj się wybrać je ręcznie, możesz podłożyć płachtę pod krzew i strącić tyle ile się da. Mocno objedzone i zalarwione gałązki wytnij i spal.

Z ekologicznych środków na gąsienice, w Polsce dostępny jest Lepinox Plus przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów (osoby posiadające ważne szkolenie ze stosowania środków ochrony roślin). Wersja dla hobbystów dostępna jest w Czechach. Środek jest bezpieczny, zawiera bakterię Bacillus thuringiensis, która działa żołądkowo na gąsienice większości szkodników występujących w naszych ogrodach. W grudniu 2018 roku został złożony wniosek do Ministerstwa Rolnictwa o rejestrację wersji dla hobbystów w Polsce i leży tam do dzisiaj. Pozwolą Państwo, że nie zamieścimy komentarza na ten temat. 

Teraz musimy wyłapać jak najwięcej ciem. Do tego najlepiej nada się pułapka feromonowa lejkowa – duży plastikowy pojemnik (taki sam jak ten na filmiku z Francji), który pomieści dużą ilość owadów. Takich pułapek umieszczamy więcej, nawet co 2 metry. Im więcej wyłapiemy osobników dorosłych tym mniej jaj zostanie złożonych.

Ogólne uwagi do stosowania pułapek feromonowych:
– wywieś przynajmniej jedną już w kwietniu (niektórzy klienci łapali ćmy już w marcu), by monitorować nalot dorosłych osobników, które zazwyczaj pojawiają się w maju, ale jak widać powyżej mogą latać już wcześniej,
– feromon wymieniaj co 4-6 tygodni.
– jeśli stosujesz wodę w dolnym pojemniku, by potopiły się owady – to koniecznie wymieniaj ją co max. 3 dni, ponieważ zatęchła woda cuchnie mocniej niż wabi feromon i ćmy się do niej nie łapią!!! – pułapka wtedy nie spełnia swojej funkcji.

 

Przykład zastosowania pułapki przez naszego Klienta z Krakowa (krzew ma 2 metry wysokości):

Dodatkowe uwagi – przestrogi:

Kiedy przycinasz bukszpany, zawsze czyść je w środku z resztek gałązek oraz wygrabiaj z podłoża, a następnie wszystkie resztki koniecznie spal (można podłożyć płachtę pod ścinany krzew, by spadły na nią odcięte gałązki).

Kiedy kupujesz nowy krzew bukszpanu, zrób mu 3 tygodniową kwarantannę, podczas której dokładnie go oglądaj, czy przez przypadek nie kupiłeś rośliny z „gratisem”.

Sprawdzaj również inne rośliny zimozielone, o podobnych listkach, tak jak irgi, ostrokrzewy czy laurowiśnie, tam też ćma potrafi złożyć jaja.

nowe

 

Nowe uwagi i spostrzeżenia dotyczące ćmy

 

Oto parę spostrzeżeń naszych Klientów, które poszerzają naszą wiedzę o życiu szkodnika:

– Ma niestety silne parcie na przetrwanie i widząc, że obecnie oblegany przez gąsienice krzew, ich nie wykarmi, część gąsienic wybiera się na poszukiwanie nowego źródła pożywienia. Gąsienice te są mocno zdeterminowane i potrafią przejść długą drogę, a co najgorsze nie gardzą innymi krzewami jeśli bukszpanów zabraknie w najbliższej okolicy. Naszej Klientce objadły drzewa i krzewy owocowe znajdujące się w bliskiej odległości bukszpanu. To, że wykopiemy zjedzony krzew bukszpanu może nie załatwić problemu.
– Jeden z Klientów widział szerszenia jedzącego gąsienicę, inny Klient znalazł szerszenia w pułapce lejkowej. Oj chyba polubimy szerszenie i mocno je dopingujemy do rozsmakowania się w nowym pożywieniu.
– Zacierają się okresy lotu ciem i żerowania gąsienic. Teraz w jednym czasie mamy i oblot i żerowanie gąsienic.

Jest i pozytywna wieść – Lepinox jest w trakcie rejestracji do obrotu dla nieprofesjonalistów. Nareszcie, bakterie będą dostępne powszechnie i dla każdego. Niezmierna szkoda, że trzeba było czekać na to tak długo.

Na stronie obowiązuje zakaz kopiowania całości lub fragmentów tekstu i obrazów bez zgody autora. Zakaz ustalono zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.